Jak zjeść dobrze w Porto

Od ogromnych, pysznych kanapek po słodkie wina, o bogatych deserach nie wspominając, Porto to prawdziwy raj dla smakoszy. Poniżej przedstawiamy przewodnik po najsmaczniejszych atrakcjach Porto:

Zmierz się z kanapką francesinha

Tradycyjna kanapka francesinha w Porto

Francesinha to ogromna kanapka.

 

Przysmak, którego nazwa oznacza w dosłownym tłumaczeniu „Małego Francuza”, wymyślił imigrant, który po powrocie z Francji w latach 60. XX wieku postanowił stworzyć francuską odmianę kanapki croque monsieur. I dopiął swego.

 

Gigantyczny, tonący w serze tost zawiera wędzoną szynkę, kiełbasę i plaster steku (wołowego lub wieprzowego), a wszystko jest polane sosem mięsnym z dodatkiem piwa. Ta bomba cholesterolowa jest tradycyjnie podawana na frytkach i czasami zwieńczona smażonym jajkiem.

 

Francesinhę można znaleźć w kawiarniach i restauracjach w całym Porto, ale najlepszą wersję tej pokaźnej „przekąski” serwują w tanim, cechującym się wesoła atmosferą lokalu Bufete Fase, gdzie kanapka-gigant jest jedyną potrawą na karcie.

 

Jeśli chcesz skosztować francesiny w nieco bardziej eleganckim otoczeniu, udaj się do historycznej Majestic Café. Kawiarnia uchodzi za jedną z dziesięciu najpiękniejszych kawiarni świata.

 

Lokal, który był niegdyś miejscem spotkań artystów i pisarzy, zachwyca klasycznym wystrojem z lustrami na ścianach, żyrandolami i marmurowymi dekoracjami. Nie zapomnij wilczego apetytu!

Odkryj historię wina Porto

Wśród białych wzgórz i alei dzielnicy Vila Nova de Gaia znajdują się liczne winnice, które za niewielką opłatą oferują wycieczki z degustacją najbardziej znanego produktu eksportowego Porto.

Wycieczka po winnicy Porto w Croft

Firma Croft oferuje przez cały rok wycieczki po winnicach z degustacją trzech win Porto: Croft Pink, Reserve i Tawny 10 Years.

 

Jeśli nie podróżujesz w dużej grupie, nie ma potrzeby rezerwacji – wystarczy przyjść i dołączyć do jednej z wycieczek. które odbywają się co 40 minut i kosztują 5 euro od osoby dorosłej (cena obejmuje degustację).

Historia wina Porto

Wino jest wytwarzane w dolinie Douro od ponad 2000 lat, ale odmiana Porto jest znacznie młodsza – powstała w XVIII wieku, kiedy angielscy kupcy zaczęli dodawać brandy jako składnik konserwujący wino przeznaczone do eksportu.

 

Porto to słodkie czerwone wino, do którego dodano alkohol (brandy) stabilizujący proces dojrzewania.

 

Porto nie przechodzi pełnej fermentacji, która jest zatrzymywana w momencie osiągnięcia optymalnego poziomu cukru poprzez dodanie około 30% brandy. Wino następnie dojrzewa przez przynajmniej dwa lata.

 

Występuje sześć głównych typów Porto klasyfikowanych według czasu dojrzewania:

  • Vintage: Zazwyczaj leżakuje w beczce przez 2 lata, a następnie jest butelkowane i przeznaczane do dojrzewania w butelce przez okres od 10 do 50 lat.
  • Late Bottled Vintage Port: Przed butelkowaniem dojrzewa w beczce od 4 do 6 lat.
  • Tawny: Dojrzewa w beczce przez minimum 3 lata, choć okres dojrzewania może wynosić nawet od 10 do 40 lat.  Wino najlepiej pić niedługo po butelkowaniu.
  • Colheita: Porto dojrzewające w beczkach przez wiele lat, a następnie butelkowane; wino najlepiej pić niedługo po butelkowaniu.
  • White: Porto z białych winogron – orzeźwiający letni napój podawany z tonikiem i lodem.
  • Rose: Porto w stylu rosé.

Skosztuj pysznych słodkości

Słodkie przysmaki z dwóch lokali serwujących najlepsze desery w Porto: Miss Pavlova i La Copa.

Podczas gdy Lizbona słynie z kruchych, rozpływających się w ustach tart kremowych pasteis de nata, Porto również oferuje wyśmienite desery, czego znakomitym przykładem jest kawiarnia Miss Pavlova i lodziarnia  La Copa.

 

Miss Pavlova, kawiarnia specjalizująca się w ciastach, została niedawno otwarta przez miejscową Anę Maio, która obróciła firmę sprzedającą ciasta poprzez media społecznościowe w cukiernię z prawdziwego zdarzenia położoną w Porto przy Rua do Almada.

 

Z kolei La Copa słynie z domowej roboty lodów i serdecznej obsługi. Tłumy klientów na słonecznym tarasie lokalu świadczą o ogromnej popularności tego lokalu.

 

Słodkich pyszności możesz skosztować bez wyrzutów sumienia – wspinając się po stromych, brukowanych ulicach, szybko spalisz zbędne kalorie.

 

Loty do Porto 

 

- Fiona Hilliard