Prowansja: Kompletny przewodnik kulturomaniaka

Wino i ser to nie jedyne, co słoneczna Prowansja ma do zaoferowania. Szczycący się wiekowymi tradycjami i imponującą architekturą region jest pełny ukrytych skarbów, które zaspokoją twój apetyt na kulturę. Aix-en-Provence i Marsylia to niezwykłe miasta, kryjące w sobie wspaniałe muzea, ciekawe dzielnice warte odkrycia i niesamowite widoki. Wszystkie te miejsca znajdziesz w naszym kompletnym przewodniku po Prowansji dla miłośników kultury i sztuki. 

1. Cours Julien – Marsylia

Na spacerach po Cours Julien, pokrytej graffiti modnej dzielnicy Marsylii, można spędzić długie godziny. Okolica jest pełna ciekawych niezależnych sklepów, sztuki ulicznej mogącej równać się z tą berlińską i restauracji, z których wspaniałe zapachy rozchodzą się po całym placu rano, w dzień i w nocy. Ta część miasta nigdy nie śpi, więc jeśli szukasz miejsca na spacer lub większe wyjście, Cours Julien to zawsze dobry wybór. Opuść utarte ścieżki i wmieszaj się w tłum Marsylczyków w tym niesamowitym centrum kulturalnym. Obejrzyj jedną z wielu wystaw w okolicy i zajrzyj do fabryki mydła Savonnerie Marseillaise de la Licorne, gdzie podczas wycieczki możesz poznać przemysłowe dziedzictwo Marsylii.

2. Kolekcje Muzeum Granet – Aix-en-Provence

W dwóch muzeach, oddalonych od siebie o rzut kamieniem, znajduje się podzielona kolekcja Jeana Planque’a, do której należy między innymi kilka prac sławnych artystów takich jak Picasso czy najbardziej znany mieszkaniec Marsylii, Paul Cezanne. Zarówno muzeum Granet (Place Saint-Jean de Malte) jak i Granet XXe (Place Jean-Boyer) wznosi się na tle odrestaurowanych historycznych budynków, tworząc piękną scenerię widoczną już od progu. Dwa muzea, oferujące stałe i czasowe wystawy to prawdziwy raj dla miłośników sztuki nowoczesnej. 

3. Mucem – Esplanade du J4, Marsylia

Muzeum Cywilizacji Europejskich i Śródziemnomorskich to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji w Marsylii, która od 2013 roku gości u siebie zarówno turystów, jak i mieszkańców Prowansji. Muzeum położone tuż nad brzegiem morza poświęcono kulturom śródziemnomorskim i ich ewolucji na przestrzeni wieków. Budynek został wzniesiony w sąsiedztwie XVII-wiecznego fortu Świętego Jana, więc wystarczy przejść łączący oba obiekty most, żeby przyjrzeć się z bliska kontrastowi między starą a nową architekturą, charakterystycznego dla tego miejsca.

4. Degustacja wina w winnicy Le Domaine de Saint Ser, Aix-en-Provence

Nic nie da ci lepszego pojęcia o kulturze Prowansji niż wycieczka do winnicy połączona z degustacją. W najlepszej winnicy w Aix, specjalizującej się w różowych i orzeźwiających czerwonych winach, prześledzisz proces produkcji i wybierzesz swój ulubiony smak pośród rzędów winorośli. Leżąca u stóp góry Sainte-Victoire, Le Domaine de Saint Ser rozciąga się na 33 hektarach powierzchni. Wznieś toast do krzyża na szczycie legendarnej białej góry i złap trochę słońca na pamiątkę swojego najważniejszego doświadczenia kulturowego w Prowansji. 

5. L’Ombriere de Norman Foster – Quai de Rive Neuve, Marsylia

Widzisz podwójnie? Wszystko w porządku, to tylko jedna z najdziwniejszych atrakcji Marsylii. Zaprojektowane przez Normana Fostera stalowe zadaszenie tworzące lustrzane odbicie to idealne miejsce na zdjęcia i na pewno obiekt, który warto wpisać na listę rzeczy do zobaczenia w Prowansji. Budowla o wymiarach 22 na 48 metrów powstała w 2010 roku w ramach konkursu zorganizowanego w czasie przebudowy Vieux Port i od tego czasu dominuje morski krajobraz.

6. Caumont Centre d’Art – 3 Rue Joseph Cabassol, Aix-en-Provence

Caumont Centre d’Art, ukryte pomiędzy uroczymi wybrukowanymi uliczkami Aix, mieści się w odrestaurowanym XVIII-wiecznym prowansalskim dworze. We wnętrzu dworu odtworzono podobne mieszkanie z epoki burżuazji, włącznie z okazałymi schodami, dekoracjami z płatków złota, ogromnymi żyrandolami i tapetami w kwieciste wzory. Przejdź się po pokojach wystawowych i zarezerwuj sobie czas na krótki spacer po małym labiryncie w nienagannie utrzymanym ogrodzie przy tarasie. We dworze, gdzie organizowane są różne wydarzeń i wystawy czasowe zawsze coś się dzieje, niezależnie od pory roku. 

7. Notre Dame de la Garde – Rue Fort du Sanctuaire, Marsylia

Spójrz na miasto z nowej perspektywy i podziwiaj cud architektury, jakim jest Notre Dame de la Garde. Znajdującą się na wzgórzu o tej samej nazwie bazylika to szczyt marsylskiej architektury i żadna wycieczka do Prowansji nie będzie kompletna bez szybkiego zdjęcia na jej schodach. Wejdź do środka i zachwyć się złotymi sufitami i kolorowymi kafelkami pokrywającymi wszystkie ściany. Podziwiaj wspaniały widok na Marsylię oraz przyjrzyj się monumentalnej konstrukcji, która bez wątpienia stanowi jedno z najważniejszych miejsc w Prowansji.

 

Loty do Marsylii