Przewodnik po kuchni Birmingham

Wybierasz się wkrótce do Birmingham? Twoje kubki smakowe będą zachwycone. To miasto to prawdziwy tygiel czekolady, przypraw i innych dobroci. Poniżej przedstawiono tylko kilka z wielu lokali Birmingham, które powinien odwiedzić każdy smakosz.

Trójkąt Balti

Birmingham słynie z kuchni Balti. Tutejsze restauracje curry – wiele z nich położonych w słynnym Trójkącie Balti złożonym z ulic Ladypool Road, Stoney Lane i Stratford Road – przyciągają każdego tygodnia ponad 20 000 odwiedzających. Wybór jest naprawdę ogromny. Można znaleźć tu przeszło 50 restauracji, choć nagradzana Al Frash należy do najlepszych. Lokal przyrządza potrawy na zamówienie i podaje je ze szczodrymi porcjami chlebka naan. To autentyczna, bezpretensjonalna kuchnia indyjska, a co najlepsze – nie zapłacisz więcej niż dychy.

 

Al Frash, 186 Ladypool Rd, Birmingham B12 8JS, +44 121 753 3120

Jadalne dzieła sztuki

Położona w jednym z najpiękniejszych budynków miasta (Brindleyplace, dawna szkoła z czasów wiktoriańskich) Ikon to jedna z wiodących galerii sztuki współczesnej w Europie, która mieści zbiory z całego świata, w tym nagrania dźwiękowe, filmy, prace multimedialne, zdjęcia, obrazy i rzeźby. Sąsiednia Café Opus to znakomite miejsce na lunch – usiądź przy stoliku na zewnątrz, jeśli pogoda dopisuje, wypij pyszny Mega Shake i skosztuj potraw sprowadzanych z „najbardziej przyjaznej dla środowiska restauracji w Birmingham”.

 

Café Opus, 1 Oozells St, Birmingham B1 2HS. +44 121 248 0708

KingshEATh Street Food Market

Targ KingshEATh Streetfood Market odbywa się co drugą sobotę miesiąca na placu Kings Heath Village Square. Około 20 sprzedawców z Birmingham serwuje przysmaki kuchni ulicznej, które można pałaszować przy akompaniamencie muzyki na żywo. Stoiska z cydrem i piwem rzemieślniczym dopełniają atmosferę festiwalu.

 

Kings Heath Village Square, Corner of Vicarage Road and High Street, B14 7RA, B14 7 Birmingham

Wykwintne jedzenie

Fakt: Birmingham ma więcej restauracji z gwiazdką Michelin niż jakiekolwiek inne brytyjskie miasto poza Londynem. Simpsons to jeden z najpopularniejszych lokali regionu Midlands, który utrzymuje gwiazdkę Michelin od 2000 roku. Restauracja ma prosty cel: zapewniać jedzenie i obsługę najwyższej jakości w nieformalnym otoczeniu. Spróbuj czegoś wyjątkowego na lunch, zjedz kolację a la carte lub doświadcz złożonego z ośmiu dań menu degustacyjnego – na pewno się nie zawiedziesz.

 

Simpsons, 20 Highfield Road, Edgbaston, B15 3DU, Birminghm +44 121 454 3434

Raj dla miłośników czekolady

Żaden przewodnik po kuchni Birmingham nie byłby kompletny bez wzmianki o czekoladzie. Miasto ma bogatą tradycję produkcji czekolady sięgającą korzeniami 1824 roku, kiedy John Cadbury otworzył prosty sklep spożywczy pod adresem 93 Bull Street sprzedający miejscowym kakao i czekoladę do picia.  Jak łatwo się domyślić, skromny sklepik prędko urósł do rangi czekoladowego imperium. Jeśli podróżujesz z dziećmi, koniecznie odwiedź Cadbury World, park tematyczny poświęcony najsłodszemu rozdziałowi w historii Birmingham.

 

Cadbury World, Linden Rd, Bournville, Birmingham B30 1JR, +448448807667

 

Loty do Birmingham

 

- Jessica Fogarty