5 najlepszych muzeów w Nantes

Położone nad rzeką Loarą, Nantes to prawdziwy tygiel sztuki i kultury. Szóste największe miasto Francji jest pełne interesujących galerii, innowacyjnych projektów artystycznych i wspaniałych zabytkowych budynków. Od niesamowitej scenerii po muzea i zamki, to miejsce ma naprawdę wiele do zaoferowania. Przekonaj się na własne oczy, odwiedzając pięć najlepszych muzeów Nantes. 

1. Galerie des Machines – Boulevard Leon Bureau

poprzez Facebook @machinesnantes

Ogromny słoń i morska karuzela to nie jedyne atrakcje na słynnej Iles de Machines. Obok warsztatów znajduje się Galerie des Machines, gdzie możesz zajrzeć za kulisy produkcji wspaniałych maszyn. Odbądź wycieczkę z przewodnikiem i podziwiaj prototypy i testowe modele. Nie przegap mechanicznego pająka, gigantycznej mrówki i latającej czapli – możesz nawet wejść na maszyny i nimi pokierować! Galerie des Machines to idealny pomysł na deszczowy dzień lub ucieczkę przed parzącym letnim słońcem, a zarazem obowiązkowa pozycja dla każdego odwiedzającego Nantes. 

2. Muzeum Historii Nantes – 4 Place Marc Elder

iStock DaLiu

Położone w  Nantes Chateau des Ducs de Bretagne muzeum przedstawia historię miasta w formie multimedialnych wystaw. Zwiedź XIX-wieczny zamek, przemierzając 32 sale poświęcone najnowszym dziejom Nantes, od wojen światowych aż po współczesność. Wśród najciekawszych wystaw można wymienić „Nantes i rewolucja”, „Przemysłowy i kolonijny port” oraz specjalną wystawę poświęconą handlu niewolnikami na Atlantyku. Położony na starówce Nantes zamek oraz urządzone w nim muzeum stanowią bez wątpienia jedne z najlepszych atrakcji miasta. 

3. Muzeum Sztuki Nantes – 10 Rue Georges Clemenceau

poprzez Facebook @MuseedartsdeNantes

Muzeum Sztuki Nantes, będące największym muzeum tego typu w zachodniej Francji, słynie ze swoich rozmiarów i różnorodności eksponatów. Otwarty ponownie w 2017 roku po długim remoncie obiekt mieści ponad 900 dzieł, w tym stałą kolekcję zawierającą eksponaty od sztuki prymitywnej z XIII wieku po sztukę nowoczesną. Największe w regionie muzeum prezentuje dzieła artystów takich jak Max Ernst, Jean-Auguste-Dominique-Ingres, Pablo Picasso i Georges de la Tour. Przestronne sale wystawowe i nieustannie aktualizowany program przyciągają rzesze odwiedzających. Zdecydowanie warto spędzić tu kilka godzin. 

4. Muzeum Historii Naturalnej – 12 Rue Voltaire

iStock Mypurgatoryyears

Pomimo niewielkich rozmiarów Muzeum Historii Naturalnej zachwyca bogatym zbiorem okazów. Mieści szereg stałych wystaw zoologicznych, botanicznych, etnologicznych i mineralogicznych, w tym wystawy poświęcone miejscowej faunie. Przejdź się salami z wypchanymi ptakami, podziwiaj ogromny szkielet wieloryba fałdowcowego i zobacz wystawę gadów zawierającą żywe węże i kolonię mrówek. Otwarte w 1799 roku muzeum znajduje się w dawnej mennicy, Hotel de la Monnaie, a wstęp jest darmowy w niedziele. 

5. Muzeum Jules'a Vernego – 3 Rue de l’Hermitage

poprzez Facebook @JulesVerneAuthor

Poświęcone jednemu z najsłynniejszych mieszkańców Nantes muzeum opowiada o życiu i dziełach pisarza Jules'a Vernego, i jest naprawdę nie z tego świata. Położony w pięknym XIX-wiecznym domu nad rzeką Loarą obiekt kryje pełno antyków, osobistych przedmiotów i pierwszych edycji książek. Zobacz, jak wiersz po wierszu powstawały „Niesamowite podróże”, przeglądając oryginalne rękopisy. Otwarte w 1978 r. z okazji 150. urodzin Vernego muzeum zawiera liczne interaktywne wystawy multimedialne, które zachwycą każdego odwiedzającego. Sam budynek, wzniesiony na wzgórzu i położony nad wodą, cechuje się malowniczą białą fasadą podkreśloną elementami z czerwonej cegły i stanowi nieodzowną część panoramy miasta. Jeśli chcesz poznać człowieka, który przewidział podbój kosmosu i łódź podwodną, koniecznie odwiedź jedno z najlepszych muzeów w Nantes.

 

Planujesz wycieczkę do Nantes? Oznacz nas w zdjęciach ukazujących najlepsze muzea w Nantes za pomocą hasztaga #ryanairstories, a być może opublikujemy je na naszych kontach społecznościowych.

 

Loty do Nantes

 

- Lucy Norris