Jesteś młody, wolny i... głodny? Poleć do Lizbony w czerwcu, kiedy stolica Portugalii urządza jedną z najbarwniejszych imprez ulicznych w Europie: Festiwal św. Antoniego.
Święto sięga korzeniami XIII wieku, w którym lizboński bohater, św. Antoni, udał się do Rimini we Włoszech. Niestety podróż nie poszła po myśli duchownego. Gdy tubylcy nie wyrazili zainteresowania jego kazaniami, ksiądz postanowił przemówić do ryb.
Ku zaskoczeniu wszystkich morskie stworzenia zaczęły machać łbami nad wodą, aby usłyszeć, co św. Antoni ma do powiedzenia. Aby upamiętnić to wydarzenie, co roku 12-14 czerwca mieszkańcy Lizbony urządzają wielką imprezę uliczną i pałaszują grillowane sardynki.
W przygotowaniu na festiwal dzielnice miasta są zdobione barwnymi dekoracjami i światełkami, a na rogach ulic rozstawia się stragany, które przez całą noc serwują jedzenie i napoje tysiącom imprezowiczów.
Sercem imprezy jest dzielnica Alfama. Gdy w powietrzu unosi się zapach grillowanych sardynek i rozbrzmiewa muzyka fado, miejscowi oglądają zabawę z balkonów zdobionych kolorowymi żarówkami, błyskotkami, chorągiewkami i papierowymi lampionami.
Choć główną atrakcją festiwalu jest sardynkowa uczta, imprezę odwiedza również kupidyn.
Przed epoką aplikacji randkowych miejscowe dziewczyny pisały na karteczkach papieru imiona chłopców, gniotły je i wkładały do miski z wodą pod łóżkiem, a następnie wyciągały rano – najbardziej zniszczona karteczka wskazywała wymarzonego partnera. Ach, jakie to niewinne. Ale niektórzy stosują nieco bardziej ekstremalne środki.
W ramach jednej z tradycji festiwalu zwanej „szantażowaniem św. Antoniego” figurkę świętego umieszcza się na ziemi do góry nogami i odwraca dopiero, gdy ten znajdzie dla dziewczyny idealnego mężczyznę.
Miejscowi faceci mają nieco łatwiej. Wręczają upatrzonej dziewczynie roślinę bazylii z papierowym goździkiem i małym wierszem miłosnym.
Połączenie romantycznej muzyki fado i tradycji miłosnych przynosi owoce. Podczas festiwalu w dzielnicy Alfama często organizuje się zbiorowe śluby zwane ślubami św. Antoniego.
Są one fundowane przez lokalną plebanię dla par, których nie stać na własną ceremonię.
Znajdziesz tu sardynki bez skóry i ości, tradycyjne w oleju, sardynki na ostro i elegancką, przypominającą kawior ikrę sardynkową – łącznie ponad 600 odmian tego przysmaku eksponowanych pod ogromny freskiem autorstwa miejscowego artysty, Jaimego Rydela.
Loja das Conservas jest otwarta przez cały rok, więc nawet jeśli przegapisz festiwal, możesz wrócić z portugalskiej stolicy z pyszną pamiątką.
Lojas das Conservas, Rua do Arsenal 130, Lizbona.
- Fiona Hilliard