Przewodnik po Atenach – Alex Kavdas

Jako redaktor ateńskiego wydania serwisu Savoteur Alex Kavdas zna najlepsze miejsca na dobre jedzenie, muzykę, sztukę, kulturę i nocne życie w stolicy Grecji.

 

Niedawno Alex poświęcił odrobinę cennego czasu, aby podzielić się z blogiem Ryanair najlepszymi poradami na temat swojego miasta.  Przeczytaj jego przewodnik i zwiedzaj Ateny jak prawdziwy ateńczyk...

Przewodnik po Atenach – Alex Kavdas

„Gdy znajomi odwiedzają mnie w Atenach, w pierwszej kolejności zabieram ich na spacer po ulicach dzielnicy Plaka – to znakomity sposób, aby poznać niepowtarzalny urok miasta.

 

Jeśli szukasz wspaniałych widoków na Ateny, odwiedź Hilton Galaxy Bar lub Grande Bretagne Hotel Roof Bar. Z obu lokali widać Akropol, górę Lycabettus i piękną panoramę miasta.

 

Jeśli czujesz się na siłach, wejdź na szczyt wspomnianej góry, skąd można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki (jest nawet wyciąg narciarski, który zabierze cię na samą górę). Metro to najlepsza forma transportu w Atenach.

 

Jest stosunkowo nowe, łatwo się nim poruszać i ma stacje w pobliżu wszystkich najważniejszych atrakcji. Jeśli potrzebujesz taksówki, polecam aplikację mobilną Taxibeat. Rzecz jasna miasto najlepiej zwiedza się pieszo.

Gdzie zjeść

Na śniadanie zazwyczaj pałaszuję koulouri – tradycyjny, przypominający bajgla chleb, często pokryty ziarnami sezamu.

 

W centrum miasta aż roi się od sprzedawców oferujących ten przysmak, ale najlepsze koulouri można dostać przy stoisku Koulouri of Psyrri, które działa od ponad 70 lat.

 

Wypij tradycyjną grecką kawę i przejdź się ulicami miasta – kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje!

Zdjęcia: Facebook

Jeśli masz ochotę na świetną kawę, polecam Black Duck Garden, kawiarnię na dziedzińcu Athens City Museum w modnej dzielnicy Koukaki.

 

Wieczorem warto odwiedzić 48VezeneCookoovayaHytra (na najwyższym piętrze Centrum kultury Onassis), Dinner in the Sky (gdzie można zjeść kolację naprawdę wysokich lotów), Melilotos, Funky Gourmet, OikeioSpondi.

 

Wszystkie te lokale są położone w centrum, więc łatwo do nich dotrzeć.


Przed wyjazdem z Aten koniecznie skosztuj narodowej potrawy fast-foodowej, souvlaki, w jednej z licznych jadłodajni specjalizujących się w tym przysmaku: Kostas’ Place przy ulicy Pentelis Street, w pobliżu Syntagma,  otwarty tylko za dnia, od 9:00 do 14:00, to lokal otwarty przez dziadka obecnego właściciela.

 

Kolejka bywa długa (produkują tu przeszło 400 souvlakii dziennie), ale jak mówi znak nad grillem: „No stress”!

Przed przyjazdem do Aten

Nie do przegapienia: Akropol

Przed przyjazdem do Aten warto poczytać nieco o greckiej mitologii i architekcie Pikionis, który zaprojektował krajobraz wokół Akropolu i wzgórza Filopapposa.

 

Podczas pobytu w stolicy Grecji koniecznie odwiedź Muzeum Akropolu, aby dogłębnie poznać historię miasta i dowiedzieć się więcej o cudach starożytnej architektury.

Zakupy w Atenach

Psyrri to dobra dzielnica na zakupy.

 

Znajdziesz tutaj dwa bardzo odmienne kategorie sklepów: na prawo od ulicy Ermou, wśród licznych uliczek biegnących przez serce dzielnicy, znajdują się współczesne sklepy takie jak The Real Intellectuals i sklepy z odzieżą vintage takie jak Magadaskari.

 

Z kolei po drugiej stronie ulicy Ermou mieści się pchli targ pełen antyków i przedmiotów kolekcjonerskich. Nawet jeśli nic nie kupisz, warto się tędy przejść.

Ateny za darmo

Poopalaj się na jednej z pobliskich plaży w Atenach

Najlepsza darmowa atrakcja w Atenach to wizyta na jednej z pobliskich plaży i kąpiel w morzu. Jeśli pogoda nie dopisuje, nie musisz się zanurzać, ale przynajmniej chwilę poczujesz beztroską atmosferę lata.

Tajemnicze Ateny

Ciii! Hammam to jedna z najlepiej strzeżonych tajemnic Aten. Zdjęcia: Facebook

Hammam to mało znane miejsce, ale zdecydowanie warto odwiedzić te łaźnie, w których można jak nigdzie indziej wypocząć i uciec od zgiełku codziennego życia.

 

Odpocznij na podgrzewanym łóżku z marmuru pod pięknym sufitem w kształcie kopuły i delektuj się atmosferą i leczniczymi właściwościami orientalnych łaźni.

Moja ulubiona dzielnica

Miejska wyspa: Anafiotika

Anafiotika to moja ulubiona dzielnica Aten. To mała grecka wyspa położona tuż pod Akropolem.

 

Gdy Ateny po raz pierwszy zostały mianowane stolicą nowo utworzonego państwa greckiego, wspaniali budowniczy wyspy Anafi przybyli tutaj, aby zbudować pierwsze publiczne i prywatne budynki miasta.

 

Osiedlili się wraz z rodzinami w północno-zachodniej części Akropolu, tworząc „wyspową dzielnicę”.  Zbudowali domy w tradycyjnym stylu Anafi, wznosząc je u stóp świętej skały.

 

Pełno tu wąskich uliczek i skromnych, jednopiętrowych domów na cienkich fundamentach wzniesionych pod murami jednego z najważniejszych zabytków archeologicznych Grecji.

 

Tę historyczną dzielnicę (lub to, co zostało po niej po wykopaliskach archeologicznych) wciąż zamieszkują niektórzy potomkowie pierwotnych budowniczych.

Nocne życie w Atenach

Ateny uchodzą za stare miasto, ale są również nowoczesne: ta tętniąca życiem metropolia przyciąga rzesze niezwykle twórczych umysłów.

 

Centralna część wokół ulicy Kolokotroni i placu Karytsi cechuje się najlepszym nocnym życiem – nie brakuje tutaj barów z dobrą muzyką i pysznymi drinkami.

 

Szczególnie polecam NoelKey BarDrunk SinatraSpeakeasyHuge, Kitty Cat, 7 Jokers9  – to tylko kilka z wielu znakomitych lokali.”

 

- Fiona Hilliard