Urodzona w Stanach Zjednoczonych Rebecca Thandi Norman do Kopenhagi po raz pierwszy wyjechała w 2008 roku jako studentka. Teraz mieszka tam z duńskim mężem. Rebecca zakochała się w Kopenhadze i wraz z partnerką biznesową, Freyą McOmish, założyła portal Scandinavia Standard, na którym zamieszcza artykuły o wspaniałej kulturze duńskiej i skandynawskiej, a także praktyczne porady oparte na jej doświadczeniu z życia w mieście.
Korzystając z bogatej wiedzy, Rebecca przygotowała przewodnik, który pozwoli odwiedzającym przeżyć niezapomniane chwile w duńskiej stolicy. Planujesz wycieczkę do Kopenhagi? Koniecznie przeczytaj te porady!
„Gdy znajomi odwiedzają mnie w Kopenhadze, najpierw idziemy do wypożyczalni rowerów, a potem na łódź wycieczkową, z której zwiedzamy kanał Nyhavn. Choć to bardzo „turystyczne”, w ten sposób w godzinę można zobaczyć wszystkie największe atrakcje, takie jak Opera, Mała Syrenka czy Pałac Amalienborg. Dzięki temu nawet jeśli pominiesz inne punkty przewodnika, zobaczysz spory kawał miasta!
Kopenhagę najlepiej odwiedzać między majem a wrześniem. Dni są wtedy bardzo długie, a na zewnątrz jest ciepło prawie całą noc. Ale jeśli mróz ci nie straszny, zimą miasto jest równie piękne!
Koniecznie wejdź na szczyt Okrągłej Wieży, skąd można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na całe miasto. Wieża mieści się w samym centrum, więc patrząc w różne kierunki, można dojrzeć wszystkie dzielnice Kopenhagi. Kościół Najświętszego Zbawiciela również oferuje niczego sobie widoki.
Brødflov przy ulicy Falkoner Alle w Frederiksbergu to moje ulubione miejsce na najważniejszy posiłek dnia. Porcje są duże, a ceny przystępne. Lokal serwuje pyszne śniadanie z jajkiem, jogurtem i pieczywem, które z pewnością doda ci sił na cały dzień zwiedzania miasta pieszo (lub rowerem).
Lubisz kawę? Polecam Coffee Collective przy ulicy Godthåbsvej. Tutejsza kawa nie ma sobie równych. Przez cały rok kawiarnia organizuje także warsztaty degustacyjne. Restauracja Kronborg w centrum miasta to moje ulubione miejsce na lunch w Kopenhadze. Zazwyczaj zamawiam śledzia i aquavit. Jeśli chcę zjeść coś na szybko, kieruję kroki do piekarni Sankt Peders Stræde, która sprzedaje pyszne kanapki przyrządzone ze świeżego pieczywa.
Manfred’s przy ulicy Jægersborggade w dzielnicy Nørrebro to znakomita opcja na kolację – menu zawiera tradycyjne nordyckie dania w nowym wydaniu. Ceny są przystępne, a w lokalu panuje genialna atmosfera – aż nie chce się odchodzić od stołu.
Przed przyjazdem do Kopenhagi warto poczytać baśnie Hansa Christiana Andersena, aby wiedzieć, dlaczego Mała Syrenka ma tak smutną minę.
Panuje przekonanie, że Kopenhaga to małe miasto, ale tak naprawdę jest po prostu łatwo dostępne. Choć stolica Danii nie jest wielką metropolią, sprawia wrażenie „małej” tylko dlatego, że bardzo łatwo się po niej porusza rowerem lub komunikacją miejską. Miasto jest znakomicie rozplanowane. Po Kopenhadze najlepiej jeździ się na rowerze – to szybki, niedrogi i przyjemny sposób na zwiedzanie miasta. Większość sklepów rowerowych wynajmuje rowery na dni lub tygodnie.
Værnedamsvej to dobra ulica na zakupy, przy której można znaleźć ciekawe sklepy i kawiarnie, w tym Granola Cafe, Rist Kaffebar, Playtype Concept Store i Shop Dora.
Cmentarz Assistens w dzielnicy Nørrebro nie jest typową atrakcją turystyczną, ale warto go odwiedzić choćby, aby zobaczyć grób HC Andersena i Sørena Kierkegaarda. Jest tu również dużo terenów zielonych: to park i cmentarz w jednym. Podoba mi się takie połączenie cmentarza z przestrzenią publiczną.
Najlepsze, co można zrobić w Kopenhadze za darmo, to przejść się wśród Jezior (Søerne), odwiedzić Palmehuset w Ogrodzie Botanicznym lub zobaczyć stałą kolekcję Państwowego Muzeum Sztuki.
Jeśli chcesz zatrzymać się w centrum, dzielnice Vesterbro i Nørrebro (nieopodal jezior) to świetny wybór. Vesterbro cechuje się także najlepszym życiem nocnym w mieście – tutejsze bary nie mają sobie równych!”
Oto porady Rebecci dotyczące Kopenhagi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Kopenhadze, obserwuj @scandinaviastandard na Instagramie.
- Fiona Hilliard