Przewodnik po Berlinie – Nina Trippel i Sven Hausherr

Nina Trippel i Sven Hausherr to dynamiczne duo prowadzące Cee Cee Berlin, tygodniowy biuletyn z poradami na temat restauracji, imprez i wydarzeń w niemieckiej stolicy.

 

Niedawno skontaktowaliśmy się z nimi i poprosiliśmy o polecenie atrakcji i miejsc, które warto odwiedzić w Berlinie. Poniżej przedstawiamy ich wskazówki…

Przewodnik po Berlinie – Nina Trippel i Sven Hausherr

Nina Trippel i Sven Hausherr

Pierwsze wrażenia

Lato w Berlinie

NINA: Zawsze zabieram znajomych i odwiedzających do Tempelhofer, parku utworzonego w miejscu dawnego lotniska. To naprawdę wyjątkowe miejsce.  Berlin najlepiej odwiedzić latem, kiedy miasto zmienia się nie do poznania.

 

Wszyscy przebywają na świeżym powietrzu, a mieszkańcy bawią się w najlepsze. Miasto ożywa!

 

Najlepszy widok na Berlin można podziwiać z wieży Grunewaldturm. Widać stąd miasto i otaczający je las. Krajobrazy zniewalają pięknem o każdej porze roku.

 

SVEN: Gdy znajomy odwiedził mnie w Berlinie, najpierw zabrałam go do  House of Small Wonder, kawiarni w dzielnicy Mitte. Panuje tu urocza atmosfera. To świetne miejsce, aby odprężyć się i wypić kawę przed dniem zwiedzania miasta.

Poruszanie się po Berlinie

Zobacz Berlin z nowej perspektywy

NINA: Polecam rower – Berlin to płaskie miasto, a podczas jazdy na dwóch kółkach można zobaczyć Berlin z zupełnie nowej perspektywy.

 

SVEN: Najlepszym sposobem na poruszanie się po Berlinie jest metro – jest szybkie i można w nim poczuć się jak prawdziwy berlińczyk.

Gdzie zjeść w Berlinie

Dottir w Berlin Mitte

NINA: Na śniadanie warto zajrzeć do Café Westberlin w Mitte. Podają tam świetną kawę i mają szeroki wybór inspirujących książek i magazynów. Jeśli chcę tylko wypić kawę, kieruję kroki do Silo Coffee w Friedrichshain.

 

Jeśli szukasz miejsca na kolację, odwiedź Nobelhart & Schmutzig przy Friedrichstrasse i skosztuj regionalnych potraw wykorzystujących nowatorskie kombinacje składników.

 

SVEN: Distrikt Coffee (i House of Small Wonder) w Mitte to moje ulubione miejsce na śniadanie w Berlinie: podają tam znakomite naleśniki i jajka w koszulce.

 

Najlepszą kawę można wypić w The Barn Roastery w Schönhausher Allee. Dottír w Berlin Mitte to znakomite miejsce na kolację. Panuje tu swobodna atmosfera, a jedzenie jest niesamowite.

Ukryte oblicze Berlina

Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie

SVEN: Naturkunde Museum (Muzeum Historii Naturalnej) jest mało znane, ale warto je odwiedzić: można tu zobaczyć prawdziwy szkielet dinozaura oraz ogromną kolekcję martwych zwierząt, która uświadamia odwiedzającym, że ludzie są tylko kroplą w oceanie ziemskiej fauny.

 

NINA: Rathaus Turm w Neukölln to ukryta perełka Berlina – można stąd podziwiać niesamowite widoki na całe miasto.

Przed przyjazdem do Berlina

Zapoznaj się z systemem komunikacji miejskiej

SVEN: Przed przyjazdem do Berlina warto poczytać nieco o historii Berlina Zachodniego i Wschodniego. Berlin ma reputację biednego i seksownego miasta, ale to w rzeczywistości bardzo rozwinięta metropolia. Nie jest seksowny, tylko po prostu szczery.

 

NINA: Dowiedz się, gdzie kupić bilety komunikacji miejskiej i poczytaj, jak to wszystko działa...

Zakupy w Berlinie

Voo Store Berlin

NINA: Miłośnikom zakupów polecam Oranienstrasse w Kreuzbergu. Można tutaj znaleźć wszystko, od kwiatów po bilety na koncert i współczesną modę, a także Voo Store, nasz ulubiony sklep w mieście.

 

Niedawno wraz z dyrektorem twórczym sklepu, Herbertem Hofmannem, stworzyliśmy mapę lokalnej dzielnicy z sugerowanymi szlakami turystycznymi.

 

SVEN: Mulackstrasse to dobre miejsce na zakupy z wieloma małymi butikami oferującymi rozmaite artykuły: od odzieży dziecięcej po modne kreacje berlińskich i międzynarodowych marek takich jak APC. Można tutaj także świetnie zjeść.

Obowiązkowe pozycje podczas pobytu w Berlinie

Mur Berliński

NINA: Przed wyjazdem z Berlina koniecznie spróbuj kupić bilety do Sammlung Boros (galerii sztuki Boros).

 

Oglądanie sztuki w bunkrze to niezapomniane przeżycie. Polecam też przejście się wzdłuż ruin muru berlińskiego, który stanowi integralną część historii miasta.

 

SVEN: Spróbuj spędzić noc w słynnym klubie Berghain. Ujrzysz tam dawne oblicze berlina.  Koniecznie odwiedź także Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. To wzruszające miejsce poświęcone ofiarom jednej z największych zbrodni XX wieku.

 

- Fiona Hilliard