Przewodnik po Palermo – Marco Romeo

Mieszkaniec Palermo, Marco Romeo, w 2013 roku założył firmę Streaty Palermo Tours oferującą wycieczki po egzotycznych i tajemniczych skwerach i rynkach stolicy Sycylii. Uczestnicy poznają 2000 lat historii w „dwa kęsy, dwa kroki i parę łyków”, poprzez rozmowy z handlarzami ulicznymi i wizytę w staroświeckich karczmach, które cieszą się ogromną popularnością wśród miejscowych, ale są często pomijane przez turystów. Dzięki swojej ogromnej wiedzy i doświadczeniu Marco zna wszystkie ukryte perełki Palermo,  dlatego zapytaliśmy go o najważniejsze wskazówki  dla osób odwiedzających to piękne miasto.

Przewodnik po Palermo – Marco Romeo

„Gdy ktoś odwiedza mnie w Palermo, w pierwszej kolejności zabieram go na Targ Capo, który jest autentyczny i niecodzienny nawet jak na Włochy. Niepowtarzalny urok tutejszego jedzenia ulicznego wynika nie tylko z różnorodności i jakości, ale również z faktu, że każda potrawa przedstawia rozdział w historii stolicy Sycylii.

Targ Capo

Palermo najlepiej odwiedzać wiosną, kiedy kwitną kwiaty, morze jest czyste, a na plażach nie ma wielu turystów. Wejdź na wzgórze Monte Pellegrino, skąd możesz podziwiać najlepsze widoki na panoramę i tak zwaną Conca d'oro, „złotą muszlę Palermo”.   Niezależnie, w jakiej części miasta jesteś, od plaży lub gór dzieli cię najwyżej 20 minut jazdy.

Monte Pellegrino

Palermo najłatwiej zwiedzać na nogach, inaczej przegapisz wiele pięknych widoków i zbzikujesz w korkach ulicznych. Jedną z najlepszych darmowych atrakcji w mieście jest spacer po uliczkach Kalsy. Panuje przekonanie, że Palermo jest niebezpieczne, ale w rzeczywistości na ulicach miasta można czuć się całkowicie bezpiecznie.

Kalsa

W Palermo zawsze świeci słońce, jedzenie jest pyszne i tanie, a mieszkańcy prowadzą spokojny tryb życia. To autentyczne, nieoblężone przez turystów miasto, które wciąż oferuje w 100% lokalne doświadczenia.

Gdzie zjeść w Palermo

Pani ca meusa (kanapka ze śledziony), stigghiole (jelita cielęce) i panelle (placki z cieciorki)

Palermo może pochwalić się wieloma przysmakami kuchni ulicznej, których nie znajdziesz nigdzie indziej, takimi jak „pani ca meusa” (kanapka ze śledziony), „frittola” (chrząstki i tłuszcz z cieląt), „stighiole” (jelita cielęce), „panelle” (placki z cieciorki), „quarume” (flaki cielęce) i „sfincione” (pizza na puszystym cieście). Otwarte przez całą dobę stoiska uliczne oferują tanie smakołyki, które stanowią nieodzowną część kultury. Palermo zajęło piąte miejsce w światowym rankingu dziesięciu miast z najlepszą kuchnia uliczną. Więc jeśli planujesz pobyt w stolicy Sycylii, koniecznie skosztuj lokalnych przysmaków!

 

Nie masz pomysłu na pamiątkę? Wróć do domu z kolekcją przepisów na miejscowe potrawy, których nie znajdziesz nigdzie indziej.

Przed wizytą w Palermo

W Palermo dominują budowle w kolorze miodowym

Przeczytaj „Vicoli-Vicoli” autorstwa Alli Traina – przewodnik ujawniający tajemnice starożytnych uliczek miasta.  Obejrzyj film „Spotkanie w Palermo” z 2008 roku. Ujrzysz piękno Palermo z zupełnie innej perspektywy”.

 

Loty do Palermo

 

- Fiona Hilliard