Zwiedź Madryt

Urodzone w Madrycie siostry Almudena i Marcela de la Peña założyły stronę My Little Madrid, aby polecać miejscowym i odwiedzającym znakomite miejsca w mieście, takie jak restauracje, teatry, muzea, sklepy i bary. Co roku publikują wersję papierową najnowszych porad dotyczących zwiedzania Madrytu. Ponieważ tegoroczne wydanie jest już wyprzedane, poprosiliśmy Almudenę o kilka ekskluzywnych rekomendacji.

Zwiedź Madryt z Almudeną i Marcelą de la Peña

Zdjęcie: My Little Madrid

„Gdy znajomi przyjeżdżają do Madrytu, w pierwszej kolejności zabieram ich do jednego z muzeów: Prado, Reina Sofia lub Thyssen, zależnie od bieżącej wystawy. Do Madrytu zawsze trafiają ciekawe kolekcje (tak, mam słabość do sztuki). Po drodze do muzeum staram się poprowadzić znajomych przez miejsca takie jak Barrio de las Letras czy Madrid de los Austrias. Kwiecień i maj to najlepsze miesiące na odwiedziny w Madrycie, ponieważ panuje wspaniała pogoda, a w mieście nie brakuje atrakcji na świeżym powietrzu. W maju odbywa się również festiwal San Isidro, który obejmuje tradycyjną ferię de toros, całonocne tańce i pielgrzymkę do la Pradera de San Isidro.  Taksówki, autobusy i metro to najwygodniejszy i najtańszy sposób na poruszanie się po Madrycie. Jazda na rowerze nie jest jeszcze tu tak rozpowszechniona i bywa nieco niebezpieczna, ponieważ kierowcy nie są przyzwyczajeni do dzielenia drogi z rowerzystami. Z tych powodów nie polecam tej formy transportu odwiedzającym.

Gdzie zjeść w Madrycie

Dobrym miejscem na kawę jest Cafe Gijón przy Paseo de Recoletos 21. Otwarta 15 maja 1888 roku kawiarnia stała się po hiszpańskiej wojnie cywilnej miejscem spotkań intelektualistów, pisarzy i artystów.

 

Casa Dani przy Ayala 28 (w Mercado de la Paz) to moje ulubione miejsce na lunch w Madrycie. Serwują tu autentyczne i przepyszne dania – zawsze zamawiam arroz con bogavante lub tortillę de patatas. Diverxo przy Padre Damian 23 to znakomite miejsce na kolację w Madrycie. Szef kuchni, David Muñoz, jest zdobywcą trzech gwiazdek Michelin, a restauracja słynie z niecodziennej kuchni. Uwaga: lokal jest oblegany i wymaga rezerwacji z przynajmniej 3-miesięcznym wyprzedzeniem. Kolacja w Diverxo trwa nawet cztery godziny. To doświadczenie stworzone, aby zachwycić i zaskoczyć zmysły.

 

Najlepsze widoki na Madryt możesz podziwiać z tarasu Circulo de Bellas Artes . Oglądaj całe miasto, sącząc drinka lub jedząc na Tartan Roof.

Tartan Roof

Przed wizytą w Madrycie

Przed rozpoczęciem podróży po Madrycie warto przeczytać coś autorstwa Camilo José Cela (la Colmena) lub Ramona del Valle Inclana (Luces de Bohemia). Możesz też poczytać o życiu nocnym Madrytu w okresie ruchu la Movida w latach 70. XX wieku lub obejrzeć kilka filmów Almodovara (większość z nich nakręcono w stolicy). Panuje przekonanie, że Madryt to szalone miasto, ale tak naprawdę jest bardzo zorganizowane i bezpieczne. Ludzie są niezwykle przyjaźni wobec obcokrajowców. Prawda, życie nocne trwa non-stop, a kluby są otwarte do białego rana, ale to właśnie czyni Madryt tak wyjątkowym.

Madryt za darmo

Plaza Mayor

Najlepszą darmową atrakcją w Madrycie jest spacer po Barrio de las Letras lub Plazy Mayor. Możesz też wypocząć w parku Retiro lub Parque del Oeste i odwiedzić Świątynię Debod. Museo Cerralbo jest nieznane wielu turystom, ale zdecydowanie warte odwiedzin. To małe muzeum jest wypełnione po brzegi fascynującymi eksponatami. Budynek był w XIX wieku rezydencją Dona Enrique de Aguilera y Gamboa, 17. markiza Cerralbo. Dzisiaj mieści zgromadzony przez markiza zbiór bezcennych dzieł sztuki z całego świata. Wszystkie pomieszczenia są idealnie zachowane i zawierają oryginalne meble i tkaniny.

Madryckie życie nocne

Najlepszym miejscem na skosztowanie życia nocnego jest modna dzielnica Chueca, która tętni życiem i przyciąga wiele młodych imprezowiczów. Pamiętaj tylko, że imprezy w Madrycie nie rozkręcają się do późnej nocy, tj. po północy, więc jeśli chcesz imprezować wcześniej, możesz się zawieść!”

 

Loty do Madrytu

 

- Fiona Hilliard