Odkryj Göteborg

Nasze szwedzkie słowo na dziś to… fika! To jednocześnie rzeczownik i przymiotnik, ale niech cię to nie zwiedzie – jego znaczenie jest bardzo proste. 

 

Fika to chwila w ciągu dnia, którą Szwedzi poświęcają na przerwę, najczęściej z filiżanką kawy (ewentualnie herbaty) i słodkościami. 

 

Idea fiki to znalezienie czasu na całkowity odpoczynek od codziennej harówki, krótką pogawędkę z przyjaciółmi lub po prostu chwilę dla siebie z porządną porcją kofeiny i cukru.  

 

Nigdzie w Szwecji nie podchodzi się do fiki tak poważnie jak w Göteborgu. Mieszkańcy miasta kochają kawę tak bardzo, że nie ma chyba miesiąca bez wiadomości o nowo otwartej kawiarni czy nowym barze kawowym. 

 

Mając to na uwadze, porozmawialiśmy ostatnio z Viktorem Wennerblomem, który prowadzi Viktors Kaffe na placu Götaplatsen, i poprosiliśmy o kilka rad, dzięki którym można w pełni doświadczyć kultury picia kawy w mieście (i o polecenie kilku dobrych lokali na fikę). Oto garść przydatnych wskazówek, która pozwoli ci spojrzeć na Göteborg okiem mieszkańca:

Odkryj Göteborg z Viktorem Wennerblomem

Viktor w Viktor’s Kaffe. Zdjęcie z witryny expressen.se

„Kiedy przyjaciele odwiedzają mnie w Göteborgu, zawsze zabieram ich najpierw do starego miasta w dzielnicy Haga, gdzie jest mnóstwo przytulnych miejsc, w których można zaplanować resztę wycieczki. 

 

Lato to świetny czas na zwiedzanie Göteborga, jako że miasto leży nad morzem, a tuż obok znajdują się wyspy Archipealgu Göteborskiego. Z wieży ciśnień w Guldhelden widać niemal całe miasto – można przejść się naokoło wieży, i podziwiać widoki w 360 stopniach. 

 

Göteborg najlepiej zwiedzać pieszo lub na rowerze – miasto nie jest zbyt duże, ale z tej perspektywy na pewno zobaczysz o wiele więcej.

Gdzie zjeść w Göteborgu

Syster Marmalad: lokal idealny na obad, drugie śniadanie lub fikę

Syster Marmelad przy Mariaplan to mój ulubiony lokal w Göteborgu, jesli chodzi o śniadania. Mają tu świetne menu śniadaniowe z mininaleśnikami i domowym dżemem truskawkowym.

 

Viktors Kaffe na Götaplatsen to oczywiście świetne miejsce na przerwę na kawę lub tradycyjną fikę! Stamtąd możesz udać się do Björk & Bambu na obiad i spróbować ich fantastycznej kuchni, będącej mieszanką skandynawskich i azjatyckich dań. 

Zanim wyruszysz

Twoje oczy mówią tak… Ale „lagom” mówi, że chyba nie musisz jeść kolejnej bułeczki

Zanim zaczniesz zwiedzać Göteborg, poczytaj trochę o tym, jaką rolę w szwedzkiej kulturze pełnią „Jantelagen” i „lagom”. Mamy w Szwecji takie powiedzenie „Lagom är bäst” („Lagom musi być”).

 

Lagom oznacza „idealną ilość czegoś” i jest stanem umysłu – to balans między radością a smutkiem i pragnieniem a satysfakcją.

 

Oznacza też nieposiadanie niczego w nadmiarze, a wyłącznie w niezbędnej ilości. W Szwecji cenimy też skandynawską koncepcję Jantelagen czyli Prawa Jantego. 

 

Ideą Prawa jest równość wszystkich ludzi – nikt nigdy nie powinien sądzić, że jest lepszy od innych.  

Zakupy w Göteborgu

Rób zakupy po skandynawsku w Domkyrkan

Domkyrkan to dobre miejsce na zakupy. Znajdziesz tu wiele szwedzkich projektów w sklepach takich jak Naturkompaniet i Our Legacy. Butów szukaj w Lester Store i nie zapomnij zajrzeć do sklepu Nudie Concept Store, który specjalizuje się w dżinsie. 

Absolutna konieczność

Zobacz więcej na dwóch kołach

Jeśli planujesz zrobić tylko jedną typowo turystyczną rzecz podczas zwiedzania Göteborga, niech będzie to wypożyczenie roweru miejskiego. Masz dużo energii do wykorzystania? Wyrusz o poranku lub po południu i przejedź trasą między dzielnicami Majorna i Gårda.

Nocne życie Göteborga

Tredje Långgatan to lokal idealny na piwo wieczorem. Zdjęcie z serwisu Facebook

Okolice Linne to centrum nocnego życia. To tu znajdują się dwie główne ulice znane ze świetnych barów i resturacji, Andra långgatan and Tredje Långgatan.

 

Jeżeli odwiedzisz okolicę w okolicach kwietnia i czerwca, możesz trafić na uliczną imprezę na Andra Långdagen, szalone jednodniowe wydarzenie organizowane przez ulicznych handlarzy. DJ-e dbają o muzykę, a obok kocertów można zjeść coś z grilla i załapać się na pokazy filmowe.  

 

Szczegóły wydarzeń na Andra Långdagen sa zwykle ogłaszane przez Facebook'a.”

 

Loty do Göteborga 

 

- Fiona Hilliard