Nasze szwedzkie słowo na dziś to… fika! To jednocześnie rzeczownik i przymiotnik, ale niech cię to nie zwiedzie – jego znaczenie jest bardzo proste.
Fika to chwila w ciągu dnia, którą Szwedzi poświęcają na przerwę, najczęściej z filiżanką kawy (ewentualnie herbaty) i słodkościami.
Idea fiki to znalezienie czasu na całkowity odpoczynek od codziennej harówki, krótką pogawędkę z przyjaciółmi lub po prostu chwilę dla siebie z porządną porcją kofeiny i cukru.
Nigdzie w Szwecji nie podchodzi się do fiki tak poważnie jak w Göteborgu. Mieszkańcy miasta kochają kawę tak bardzo, że nie ma chyba miesiąca bez wiadomości o nowo otwartej kawiarni czy nowym barze kawowym.
Mając to na uwadze, porozmawialiśmy ostatnio z Viktorem Wennerblomem, który prowadzi Viktors Kaffe na placu Götaplatsen, i poprosiliśmy o kilka rad, dzięki którym można w pełni doświadczyć kultury picia kawy w mieście (i o polecenie kilku dobrych lokali na fikę). Oto garść przydatnych wskazówek, która pozwoli ci spojrzeć na Göteborg okiem mieszkańca:
„Kiedy przyjaciele odwiedzają mnie w Göteborgu, zawsze zabieram ich najpierw do starego miasta w dzielnicy Haga, gdzie jest mnóstwo przytulnych miejsc, w których można zaplanować resztę wycieczki.
Lato to świetny czas na zwiedzanie Göteborga, jako że miasto leży nad morzem, a tuż obok znajdują się wyspy Archipealgu Göteborskiego. Z wieży ciśnień w Guldhelden widać niemal całe miasto – można przejść się naokoło wieży, i podziwiać widoki w 360 stopniach.
Göteborg najlepiej zwiedzać pieszo lub na rowerze – miasto nie jest zbyt duże, ale z tej perspektywy na pewno zobaczysz o wiele więcej.
Syster Marmelad przy Mariaplan to mój ulubiony lokal w Göteborgu, jesli chodzi o śniadania. Mają tu świetne menu śniadaniowe z mininaleśnikami i domowym dżemem truskawkowym.
Viktors Kaffe na Götaplatsen to oczywiście świetne miejsce na przerwę na kawę lub tradycyjną fikę! Stamtąd możesz udać się do Björk & Bambu na obiad i spróbować ich fantastycznej kuchni, będącej mieszanką skandynawskich i azjatyckich dań.
Zanim zaczniesz zwiedzać Göteborg, poczytaj trochę o tym, jaką rolę w szwedzkiej kulturze pełnią „Jantelagen” i „lagom”. Mamy w Szwecji takie powiedzenie „Lagom är bäst” („Lagom musi być”).
Lagom oznacza „idealną ilość czegoś” i jest stanem umysłu – to balans między radością a smutkiem i pragnieniem a satysfakcją.
Oznacza też nieposiadanie niczego w nadmiarze, a wyłącznie w niezbędnej ilości. W Szwecji cenimy też skandynawską koncepcję Jantelagen czyli Prawa Jantego.
Ideą Prawa jest równość wszystkich ludzi – nikt nigdy nie powinien sądzić, że jest lepszy od innych.
Domkyrkan to dobre miejsce na zakupy. Znajdziesz tu wiele szwedzkich projektów w sklepach takich jak Naturkompaniet i Our Legacy. Butów szukaj w Lester Store i nie zapomnij zajrzeć do sklepu Nudie Concept Store, który specjalizuje się w dżinsie.
Jeśli planujesz zrobić tylko jedną typowo turystyczną rzecz podczas zwiedzania Göteborga, niech będzie to wypożyczenie roweru miejskiego. Masz dużo energii do wykorzystania? Wyrusz o poranku lub po południu i przejedź trasą między dzielnicami Majorna i Gårda.
Okolice Linne to centrum nocnego życia. To tu znajdują się dwie główne ulice znane ze świetnych barów i resturacji, Andra långgatan and Tredje Långgatan.
Jeżeli odwiedzisz okolicę w okolicach kwietnia i czerwca, możesz trafić na uliczną imprezę na Andra Långdagen, szalone jednodniowe wydarzenie organizowane przez ulicznych handlarzy. DJ-e dbają o muzykę, a obok kocertów można zjeść coś z grilla i załapać się na pokazy filmowe.
Szczegóły wydarzeń na Andra Långdagen sa zwykle ogłaszane przez Facebook'a.”
Loty do Göteborga
- Fiona Hilliard