Przewodnik po Strasburgu – Julien Renouf

Julien Renouf mieszka w Strasburgu od 2003 r. i założył stronę Blog Kapoue , aby dzielić się aktualnościami, informacjami o wydarzeniach i nowych restauracjach oraz publikować wywiady z mieszkańcami Strasburga i regionu Alzacji. Zna miasto jak własną kieszeń, i właśnie dlatego poprosiliśmy go o wskazówki na temat najciekawszych atrakcji Strasburga.

Julien Renouf, mieszkaniec Strasburga

„Gdy znajomi odwiedzają mnie w Strasburgu, w pierwszej kolejności zabieram ich do dzielnicy La Petite France. Pełno w niej tradycyjnych brukowanych uliczek i położonych nad kanałem domków z murem pruskim typowym dla architektury Alzacji.

 

Nie brakuje tutaj miejsc na piękne zdjęcia, ale najlepsze widoki można podziwiać z platformy jednej z najpiękniejszych katedr gotyckich w Europie.

 

Widać stąd całe miasto, urocze tarasy, budynki instytucji europejskich, odległe góry Czarnego Lasu i Wogezów. Strasburg najlepiej zwiedza się na dwóch kółkach.

 

Jest tu od groma bezpiecznych ścieżek rowerowych, teren jest płaski, a wypożyczalnie rowerów są tanie. Możesz nawet pojechać do pobliskiego miasteczka Kehl w Niemczech.

Gdzie zjeść w Starsburgu

Oh My Goodness Café

SOUL Meat (le Diable Bleu) serwuje najlepsze brunche w Strasburgu. Porcje są pokaźne, potrawy domowej roboty, a obsługa niezwykle uprzejma... ale niestety brunch jest podawany tylko w niedziele!

 

Dobrym miejscem na kawę jest Oh My Goodness Café – kawiarnia cechuje się stylowym wystrojem i spokojną atmosferą, a pracownicy mówią po angielsku.

 

Bistrot Coco to moje ulubione miejsce na lunch w Strasburgu. Zawsze zamawiam danie dnia, bo wiem, że na pewno będzie dobre. Tutejsze jadło jest zawsze pełne smaku, a ceny są niezwykle przystępne.

 

Les Innocents to znakomity lokal na kolację w Strasburgu. Ta nowa restauracja cechuje się wystrojem w stylu lat 30. XX wieku. Na ścianach wiszą portrety gangsterów, a wina są przechowywane w klatce.

 

Jedzenie jest pyszne i przyrządzane przez cieszących się znakomitą reputacją kucharzy.

Przed wizytą w Strasburgu

Strasburski Pałac Rohan z perspektywy lotu ptaka

Przed wizytą w Strasburgu warto poczytać nieco o Tomim Ungererze, światowej sławy rysowniku, który pochodzi z tego miasta. Ludzie myślą, że Strasburg jest jak Niemcy, ale tak naprawdę łączy on najlepsze cechy dwóch kultur, francuskiej i niemieckiej. Czy można wyobrazić sobie lepsze połączenie?

Zakupy w Strasburgu

Magia Świąt: jarmark bożonarodzeniowy w Strasburgu

Miłośnicy zakupowego szaleństwa powinni odwiedzić La Place des Halles et Rivétoile. To ogromne centrum handlowe mieści pełno butików i restauracji.

 

Polecam również wycieczkę po okolicznych dokach: to niezwykle urocza dzielnica! W sezonie świątecznym miasto wygląda wyjątkowo ślicznie.

 

To idealny czas na wizytę w Strasburgu: jego jarmark bożonarodzeniowy należy do najpiękniejszych w Europie. Nie ma to jak kubek grzańca na sprószonych śniegiem uliczkach jarmarku.

Strasburg za darmo

Muzeum Sztuki Współczesnej w Strasburgu

Najlepszą darmową atrakcją Strasburga są muzea, do których wstęp jest bezpłatny w pierwszą niedzielę każdego miesiąca. Polecam piękne Muzeum Sztuki Współczesnej.

 

Kolejną ukrytą perełką jest  Parc de l’Orangerie. To zaciszne miejsce idealnie nadaje się na piknik lub spacer. Możesz także zagrać partyjkę w kręgle lub odwiedzić zoo, którego futrzanych rezydentów można do woli głaskać.

Życie nocne Strasburga

Le Troquet des Kneckes

Strasburg ma największa populację studentów we Francji. Nic dziwnego zatem, że wprost roi się w nim od barów i tawern. Jeśli masz ochotę na drinka w miłym otoczeniu, skieruj kroki do Le Troquet des Kneckes. Bar ten cechuje się wspaniałą, spokojną atmosferą. To idealne miejsce, aby wypić wieczorem kilka piw lub zagrać w piłkarzyki...”

 

Oto porady Juliena dotyczące Strasburga.  Mieszkasz w Strasburgu?  Byłeś ostatnio w tym mieście?  Zostaw komentarz – chętnie poznamy Twoje doświadczenia i porady!

 

Loty do Strasburga

 

- Fiona Hilliard