Przewodnik po Marrakeszu

Hej! Nazywam się Amanda. Jestem Amerykanką, która 13 lat temu zakochała się w chłopcu z Marrakeszu. Cztery lata temu postanowiliśmy przeprowadzić się z USA do jego rodzinnego miasta i zapuścić korzenie.

 

Uwielbiam poznawać nowe kultury i ich kuchnię. Jako autorka artykułów o gastronomii i turystyce często zwiedzam miasto, jadam w nowych restauracjach (a także starych ale jarych) i organizuję wycieczki gastronomiczne, podczas których pokazuję odwiedzającym moje ulubione miejsca w mieście.

 

Kuchnia marokańska jest niezwykle zróżnicowana, ale niestety niewielu turystów doświadcza tej różnorodności, gdyż większość potraw nie figuruje w menu restauracji.

 

Staram się pokazać ludziom, gdzie warto pójść, co zjeść i jak przyrządzić marokańskie potrawy w domu (dla tych, którzy nie mają okazji odwiedzić tego pięknego kraj).

Amanda Mouttaki

Ponieważ żyję w marokańskiej rodzinie i nauczyłam się darija (dialektu marokańskiego języka arabskiego), mam znacznie szerszą wiedzę na temat lokalnej kuchni niż typowy turysta, i z przyjemnością się nią dzielę.

 

Potrawy marokańskie zaczęłam gotować ponad dziesięć lat temu i dalej uczę się nowych technik i przepisów. Planujesz wyjazd do Marrakeszu? Oto kilka porad, które pozwolą ci w pełni wykorzystać pobyt w czerwonym mieście.

Śniadanie

Khlii

Gdy znajomi odwiedzają mnie w Marrakeszu, w pierwszej kolejności zabieram ich do małego bistro śniadaniowego.  Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, a zarazem świetny (i pyszny) sposób, na rozpoczęcie przygody z kuchnią marokańską. Khlii w Snack Othmane to moje ulubione śniadanie w Marrakeszu – pyszne i bardzo autentyczne.

Kawa

Marokańska kawa

Dobrym miejscem na kawę jest położona wysoko nad miastem kawiarnia Maison de Photographie. Przejdź się przez wystawę fotografii, a następnie usiądź z filiżanką ulubionego trunku.

 

Marrakesz najlepiej ogląda się z dachów budynków (Pałac Badi zapewnia niesamowite widoki). Można z nich zobaczyć całą panoramę miasta, włącznie z charakterystycznymi minaretami na tle Atlasu Wysokiego.

Miejscowe perełki

Aleja Mechoui

Komunikacja

Najlepszym środkiem komunikacji w Marrakeszu są twoje własne stopy. Większość starego miasta nie jest otwarta dla ruchu ulicznego, więc tylko pieszo można dotrzeć do małych alejek i uliczek tej dzielnicy.

 

Zresztą jedną z najlepszych darmowych „atrakcji” w Marrakeszu jest zgubienie się. Serio: to miasto najlepiej odkrywać, swobodnie przechadzając się po medinie.

 

Jeśli taka forma zwiedzania jest dla ciebie stresująca, odetchnij w jednym z darmowych parków takich jak Cyber Park czy Harti Jardin.

Przed przyjazdem do Marrakeszu

Góry Atlas

Przed przyjazdem do Marrakeszu warto poczytać nieco o historii miasta, szczególnie XX-wiecznej. Marrakesz ma reputację oazy luksusu, ale to w rzeczywistości tętniąca życiem, niesłychanie zróżnicowana metropolia.

 

Niewielu turystów wychodzi poza medinę, ale miejscowi wiedzą, że miasto ma do zaoferowania dużo więcej niż to, co można znaleźć w przewodnikach turystycznych.

 

Wiosna to najlepsza pora na pobyt w Marrakeszu. Góry Atlas są wtedy sprószone śniegiem, wszędzie kwitną kwiaty, a pogoda jest letnia.

Życie nocne

Marrakesz po zmroku

Cała medina Jemaa el-Fnaa wygląda po zmroku magicznie, ale szczególnie część zwana Hivernage wyróżnia się znakomitym nocnym życiem – bez liku tutaj klubów i restauracji, które ożywają nocą.

Zakupy

Ta’ala

Ta’ala to miejsce mało znane wśród odwiedzających, ale szczególnie warto je odwiedzić. Znajdziesz tu liczne pracownie, gdzie możesz kupić towary bezpośrednio u producentów, po lepszych cenach niż w sklepach.

 

Więcej porad na temat Marrakeszu znajdziesz w MarocMama, znakomitym przewodniku gastronomiczno-turystycznym. 

 

Loty do Marrakeszu

 

- Porady mieszkańców