Zwiedź Kijów

Ksenia Pletnova jest profesjonalną przewodniczką, która oprowadzała po Kijowie turystów z 65 krajów.  W swoim zawodzie najbardziej lubi patrzeć, jak klienci przybywający bez żadnych oczekiwań wprost zakochują się w mieście. Oto jej porady dla osób po raz pierwszy odwiedzających stolicę Ukrainy...

Śniadanie

„Piekarnia i kawiarnia 'Nikolay' jest idealnym miejscem na śniadanie. Specjalizuje się w świeżo pieczonych słodkich ciastach i zapiekankach z nadzieniem z wołowiny, jagnięciny, kurczaka, warzyw, sera, owoców i jagód – do wyboru, do koloru. Osobiście zawsze zamawiam ciasto z malinami i herbatę ziołową.

Kawa

W Ukrainie znają się na kawie. Na każdym rogu pełno kawiarni, sklepów i kiosków z kawą. Moim ulubionym lokalem jest bar espresso ONE LOVE: swoista ukryta perełka, o której większość zamiejscowych w życiu nie słyszała.  To jednak szalenie modne miejsce, które przyciąga dużo młodych Ukraińców. Wypij kawę i zagraj w szachy lub zobacz zbiór książek o sztuce. Ludzie przychodzą tu zarówno, aby pracować, jak i wypocząć. Polecam cappuccino z domowej roboty mlekiem z migdałów.

Ukryte perełki

Kijów to tętniące życiem miasto, które łączy tradycję z nowoczesnością, co szczególnie widać po sztuce. Idąc ulicami Kijowa, możesz podziwiać dzieła międzynarodowych artystów, którzy w ostatnich latach uczynili z miasta swoje płótno.

Piętno na Kijowie odcisnęli utalentowani artyści z Ukrainy, Hiszpanii, Argentyny, Australii i Portugalii.  Ich sztukę można zazwyczaj znaleźć na szarych ścianach starych budynków w samym sercu miasta.

Jeśli podróżujesz z dziećmi, odwiedź Aleję Pejzażową: łączące funkcję instalacji artystycznej z placem zabaw miejsce pełne niecodziennych rzeźb zwierząt i dzieł sztuki współczesnej.

Kolacja

Jedną z moich ulubionych atrakcji w mieście jest Ostannya Barykada, czyli 'Ostatnia Barykada'. To ukryty lokal, w którym należy przy wejściu podać hasło. Jest nim 'Boritesya Poboryte' – słynna fraza ważnego ukraińskiego pisarza Tarasa Szweczenki, która oznacza w wolnym tłumaczeniu 'walcz, a nic nie stanie ci na przeszkodzie'. Restauracja specjalizuje się w ukraińskich daniach przyrządzanych z lokalnych składników – nie uświadczysz tu Coca Coli!  Zawsze zamawiam kotlet de volaille z dyniową sałatką i kozim serem. Pychota!

Trzy obowiązkowe pozycje dla odwiedzających Kijów

1. Poznaj historię Kijowa. Dowiedz się, dlaczego Kijów nazywa się 'Miastem Złotych Kopuł' i jak stara jest Katedra św. Zofii. Odwiedź pomnik Matki Ojczyzny, Ławrę Peczerską, muzeum Czernobyla i skansen Pyrhohiw. 

2. Wybierz się na kolację w tradycyjnej ukraińskiej restauracji i skosztuj słynnego barszczu ukraińskiego przyrządzanego ze smażonych tartych buraków, pomidorów i innych warzyw oraz podawanego z kwaśną śmietaną. Prawdziwe niebo w gębie! Koniecznie spróbuj też ukraińskiego wina i piwa rzemieślniczego!  

3. Zaznaj życia nocnego. Gdy słońce zachodzi nad Kijowem, liczne bary, puby i kluby ożywają! Imprezuj z miejscowymi: tutaj każdy tańczy do białego rana. 

Najlepsza pora na wizytę

Najpopularniejszą porą na wizytę w Kijowie jest okres od kwietnia do października uważany za szczyt sezonu. W ciepłe majowe dni wiele drzew w mieście kwitnie, podkreślając piękno ukraińskiej stolicy.

 

W letnie miesiące możesz popływać w rzece Dniepr i poopalać się na plaży, pijąc drinka i słuchając muzyki. Jesienią wszystkie zielone obszary Kijowa barwią się na czerwono, żółto, pomarańczowo i brązowo, stwarzając iście romantyczną atmosferę. W październiku odbywa się tu także popularny maraton. 

 

Z kolei zimą w mieście organizowane są targi bożonarodzeniowe i noworoczne, a w powietrzu unosi się słodki zapach cynamonu, grzanego wina i pierniczków.

Zakupy

W hali targowej Besarabski można kupić wszystko: od świeżych owoców i warzyw po kawiar i piwo rzemieślnicze. Trudno go przegapić: znajduje się w samym sercu miasta. Nie zapomnij się potargować. 

Jednym z najlepszych centrów handlowych w Kijowie jest Ocean Plaza. Znajdziesz tu około 400 sklepów i 40 restauracji.

Jeśli szukasz antyków i pamiątek, odwiedź pchli targ Petriwka w sobotę i niedzielę rano. 

Dodatkowe porady

Zwiedzając Kijów, nawet nie próbuj złapać taksówki na ulicy. Szczególnie radzę unikać taksówek zaparkowanych przy głównych atrakcjach turystycznych. Słono za nie zapłacisz! Miejscowi zawsze używają aplikacji Uber i Uklon, warto pobrać je przed przyjazdem. Może poczekasz na taksówkę trochę dłużej, ale przynajmniej z góry będziesz znać cenę.

Unikaj ludzi w kostiumach lub z gołębiami, nawet jeśli nalegają na zrobienie zdjęcia z tobą. Zażyczą sobie zapłaty za tę przyjemność.

Kilka słów na koniec...

Niektórzy ludzie mylą ukraińską kulturę z rosyjską. Nie bądź jednym z nich. Ukraińcy są dumni ze swojej kultury i języka. 

 

Odradzam także noszenie czapek uszatek. Zresztą zimą wcale NIE jest tak zimno. Najlepiej przed przyjazdem do Kijowa zostawić w domu wszelkie uprzedzenia i w pełni otworzyć się na nowe doświadczenia. Zachwyci cię ukraińska gościnność, kultura, kuchnia i bogate nocne życie”.

 

Loty do Kijowa