7 cudów świata Ryanair – najlepsze kierunki turystyczne

Podczas gdy insta-influencerzy publikujący piękne zdjęcia z podróży przyprawiają ludzi o syndrom FOMO, postanowiliśmy wziąć sprawy we własne ręce, sporządzając listę najlepszych kierunków turystycznych na świecie.  Wskocz do samolotu, zostaw wszelkie zmartwienia za sobą i przeżyj przygodę życia, podróżując do najlepszych miejsc obsługiwanych przez linie lotnicze Ryanair – tylko nie zapomnij oznaczyć nas na zdjęciach! 

1. Petra, Jordania

iStock PocholoCalapre

Wśród piasków pustyni w południowo-zachodniej Jordanii leżą starożytne ruiny z około 300 r. p.n.e. Zbudowana z różowego piaskowca wioska Petra była niegdyś stolicą królestwa Nabatejczyków. Wiedzie do niej wąski kanion Al Siq. Perełką w koronie tego cudu jest Al Khazneh, wysoka na 45 metrów świątynia zwana również skarbcem. Zachwycający zdobieniami na tworzących fasadę grobowcach budynek jest głównym powodem, dla którego ta oaza pustynna trafiła na naszą listę. Jedna z największych atrakcji turystycznych Jordanii obejmuje również teatry i liczne inne świątynie. Grobowce wyryte w górskim zboczu stanowią tradycyjną metodę pochówku Nabatejczyków:  Zwaną „Różowym Miastem” Petrę można także odwiedzić nocą. Jeśli masz czas, przejdź się starożytnym miastem po zmierzchu i podziwiaj ten cud świata w świetle tysięcy świec.

 

Loty do Jordanii 

2. Świątynia Zeusa Olimpijskiego, Ateny

iStock Zarnell

Udaj się do serca starożytnego świata i zobacz miejsce jednej z najbardziej podziwianych rzeźb świata. Świątynia dedykowana Zeusowi, władcy olimpijskich bogów, została zbudowana w drugiej połowie piątego wieku i jest uważana przez wielu za najlepszy zachowany okaz architektury doryckiej, jaki kiedykolwiek powstał. Z budynku, który przypomina nam o czasach świetności starożytnej Grecji, zachowało się zaledwie kilka kolumn, ale wciąż warto go odwiedzić. Zbudowana na linii wschód-zachód w formie hekakstylu, 13-kolumnowa świątynia jest wykonana z miejscowego wapnia muszlowego i pokryta stiukiem. Choć sam budynek jest imponujący, prawdziwym przedmiotem fascynacji jest jego zawartość. Na końcu starannie zaprojektowanego naosu stał słynny posąg Zeusa utożsamiany dziś z grecką stolicą. Rzeźba z kości słoniowej i złota mierzyła prawdopodobnie 12 metrów wysokości i na wiele lat określiła sposób, w jaki bóg był ukazywany w dziełach sztuki. Położony w centrum miasta, nieopodal Ogrodu Narodowego, zabytek jest łatwo dostępny i zdecydowanie zasługuje na miejsce na liście najlepszych kierunków turystycznych Ryanair. 

 

Loty do Aten

3. Koloseum, Rzym

iStock vwalakte

Będąc we włoskiej stolicy, praktycznie nie sposób przegapić majestatycznego Koloseum. Starożytna arena stoi tu od niespełna 2000 lat i jest jedną z wiodących atrakcji miasta. Zwana również amfiteatrem Flawiuszów niezadaszona przestrzeń w kształcie owalu stanowiła centrum akcji i główne źródło rozrywki dla miejscowych przez ponad 300 lat. Zbudowane z tufu, trawertynu i pokrytego cegłą betonu Koloseum jest największym zachowanym amfiteatrem na świecie i głównym symbolem Rzymu. Przenieś się w czasie do tętniącej życiem stolicy starożytnej cywilizacji i odbądź wycieczkę po jednym z najsłynniejszych budynków historycznych. Położony w centrum miasta teatr mieścił niegdyś nawet 70 000 widzów i po dziś dzień przyciąga miliony odwiedzających rocznie.

 

Jeśli zgłodniejesz od zwiedzania, rzuć okiem na nasz przewodnik po rzymskich restauracjach, które z pewnością zaspokoją twój apetyt.

 

Loty do Rzymu

4. Morze Martwe, Izrael

iStock vvvita

Będące jedną z największych tajemnic świata Morze Martwe intrygowało naukowców i odwiedzających od czasu jego odkrycia. Położone na granicy z Izraelem i zachodnim brzegu Jordanii jezioro słone słynie z niesamowitej wyporności i naturalnych właściwości leczniczych. To najgłębsze jezioro słone na świecie. Jego brzegi znajdują się przeszło 400 metrów pod poziomem morza, co czyni je najniższym punktem na suchym lądzie. Każdego roku na Facebooku publikują miliony zdjęć, na których ludzie beztrosko czytają gazetę, pływając w słonych wodach – Morze Martwe jest jedną z największych atrakcji Bliskiego Wschodu. Wysoka zawartość soli uniemożliwia powstanie życia w wodzie, ale bogate w składniki odżywcze czarne błoto z dna jeziora jest używane w zabiegach terapeutycznych i kosmetycznych na całym świecie. Położone w Rowie Jordanu jezioro jest otoczone złotymi wzgórzami i licznymi oazami, które również warto odwiedzić. Morze Martwe to gwarantujące niezapomniane przeżycia miejsce idealne dla osób spragnionych kultury i odrobiny luksusu, które zdecydowanie zasługuje na tytuł jednego z cudów świata. 

 

Loty do Izraela 

5. La Sagrada Familia, Barcelona

iStock ValeryEgorov

Dominujące panoramę hiszpańskiego miasta dzieło Antoniego Gaudiego zapiera dech w piersiach. Nieukończona katedra będzie najwyższym tego typu budynkiem na świecie, gdy jej budowa dobiegnie końca w 2026 roku – najwyższa z 18 wież osiągnie wysokość 170 metrów. Ogromny zabytek mieści również grób samego Gaudiego i składa się z czterech kaplic, każda poświęcona innej postaci religijnej. Bogato zdobione wnętrza i fasada tej perełki architektury czerpią garściami zarówno z natury, jak i religii. Wjedź windą na szczyt jednej z wież i podziwiaj niesamowite widoki na całe miasto. Ten cudowny zabytek sprawi, że ujrzysz jedno z najpiękniejszych miast Europy w zupełnie nowym świetle.

 

Loty do Barcelony 

6. Park Narodowy Jezior Plitwickich, Chorwacja

iStock nikpal

Kompleks 16 kaskadowych, turkusowych jezior biegnie od pierwszego parku narodowego Chorwacji aż po środek kraju, około 130 kilometrów od Zagrzebia. Powstałe w wyniku utworzenia tufy akweny są połączone wodospadami opadającymi do wapniowego kanionu. Położony między górskimi regionami Mala Kapela i Licka Pljesivica, najstarszy i  największy park w kraju jest przepełniony zielenią – jeziora stanowią zaledwie jeden procent 295 kilometrów kwadratowych. Dzielący się na górne i dolne jeziora kompleks basenów zwieńcza przepiękny wodospad Sastavci, u którego stóp płynie rzeka Korana. Otwarte dla odwiedzających przez cały rok jeziora to jedyna w swoim rodzaju atrakcja, którą po prostu trzeba zobaczyć własnymi oczami. Odwiedź park latem i podziwiaj skrzące słońcem, kolorowe wody, podążając jednym z czterech szlaków parku.

 

Loty do Chorwacji

7. Lagoa do Fogo, Azory

iStock aragami123345

Położone w kraterze stratowulkanu Agua de Pau Massif na środku wyspy Sao Miguel jezioro jest ostatnią pozycją na naszej liście, którą zdecydowanie odwiedzić. Rezerwat przyrody na archipelagu Azorów, którego nazwa oznacza w wolnym tłumaczeniu „Jezioro Ogniste”, mieści rozmaite gatunki roślin i zwierząt. Możesz podziwiać ten cud natury na rozmaite sposoby, zależnie od preferencji. Najpierw zatrzymaj się w jednym z dwóch punktów widokowych nad wodą. Zarówno Miradouro da Barrosa, jak i Miradouro da Lagoa do Fogo dysponują miejscami parkingowymi, więc możesz zatrzymać się i wyjść z samochodu, aby podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Jeśli masz czas, przejdź się okrężnym, 11-kilometrowym szlakiem o średniej trudności biegnącym wokół jeziora. Uwaga: jego pokonanie zajmie około czterech godzin! Jeśli chcesz zobaczyć jezioro z bliska, ale nie masz tyle czasu, z punktu widokowego Miradouro da Lagoa biegnie krótszy, czterokilometrowy szlak, który zabierze cię w dół stromego zbocza aż po brzeg akwenu. Każdy powinien zobaczyć to przepiękne jezioro.

 

Loty na Azory

 

Planujesz wkrótce wycieczkę do jednego z powyższych cudów? Oznacz nas w zdjęciach ukazujących najlepsze kierunki turystyczne Ryanair za pomocą hasztaga #ryanairstories, a być może opublikujemy je na naszych profilach społecznościowych.

 

- Lucy Norris