8 najlepszych klubów muzycznych w Europie

Chcesz wybrać się zagranicę na koncert ulubionego zespołu? A może planujesz wakacje i marzy ci się noc w lokalu ze świetną muzyką na żywo? Muzyka to uniwersalny język, ale każdy klub muzyczny cechuje się własną, niepowtarzalną atmosferą. Oto lista 8 najlepszych klubów muzycznych w Europie.

1. King Tut’s Wah Wah Hut, Glasgow

Zdjęcie z iStock: PeopleImages

King Tut’s Wah Wah Hut uchodzi za kolebkę artystów. Zarówno Oasis, Blur, Biffy Clyro, jak i Coldplay zaczynali w tym przytulnym lokalu, zanim urośli do rangi międzynarodowych gwiazd. Zobacz program klubu i wybierz interesujący cię koncert – kto wie, może odkryjesz nowy wspaniały zespół.

 

Loty do Glasgow

2. Szimpla, Budapeszt

Zdjęcie z iStock: ToL_U4F

Najsłynniejszy ruin pub Budapesztu, Szimpla, nie bez kozery cieszy się tak ogromną popularnością. Organizują tu targi świeżej żywności i płyt muzycznych, projekcje filmów oraz wystawy sztuki, choć Szimpla najbardziej słynie z muzyki na żywo. Grają tu punk, funk, folk, electro i wszystko pomiędzy – żaden pobyt w Budapeszcie nie może obyć się bez wizyty w Szimpla.

 

Loty do Budapesztu 

3. Paradiso, Amsterdam

Zdjęcie z iStock: Suzanne Bainton

Paradiso założono 30 marca 1968 r. jako otwartą przestrzeń dla twórczych, utalentowanych osób. Jednemu z najlepszych klubów muzycznych w Europie wciąż przyświecają te same wartości: każdego tygodnia występują tu liczne wschodzące gwiazdy.

 

Loty do Amsterdamu

4. Monarch, Berlin

Zdjęcie z iStock: bernardbodo

Berlin słynie z muzyki na żywo, ale jeśli chcesz poznać prawdziwą scenę muzyczną niemieckiej stolicy, odpuść sobie mainstreamowe kluby i odwiedź undergroundowy lokal taki jak ten. Monarch to jeden z najlepszych klubów muzycznych w Europie przyciągający rzesze miłośników electro i indie. Zespoły i DJ-owie grają w wypełnionej po brzegi sali – to naprawdę niezapomniane doświadczenie. 

 

Loty do Berlina

5. Whelan’s, Dublin

Zdjęcie z iStock: LukaTDB

To prawdziwa kolebka dublińskiej sceny muzycznej – prawie każdy irlandzki artysta grał kiedyś na scenie Whelan's. Każdego wieczoru odbywają się tu koncerty na żywo i silent disco z udziałem wiodących DJ-ów indie. Jeśli chcesz się pośmiać, w poniedziałki organizują nawet występy stand-up. Odwiedź witrynę klubu, aby zobaczyć, co grają podczas twojego pobytu. Nie zapomnij także przed koncertem wpaść do Bourke na pintę Guinnessa!

 

Loty do Dublina

6. The 100 Club, Londyn

Zdjęcie z iStock: PeopleImages

Położony przy 100 Oxford Street klub The 100 Club organizuje koncerty w stolicy Anglii już od 1942 r. Na jego scenie zawitały największe gwiazdy punku, takie jak Sex Pistols, Black Flag i The Clash. Jednego wieczoru w The 100 Club odbył się nawet niezapowiedziany koncert Rolling Stonesów – nigdy nie wiadomo, kogo zobaczysz!

 

Loty do Londynu 

7. Sidecar, Barcelona

Zdjęcie z iStock: egon69

Sidecar znajduje się przy las Ramblas w centrum Barcelony. Klub jest otwarty w każdy wieczór tygodnia i oferuje rozmaitą muzykę: od DJ-ów electro i zespołów rockowych po wieczory karaoke.

 

Loty do Barcelony 

8. Prinzenbar, Hamburg

Zdjęcie z iStock: Starcevic

Kryształowe żyrandole i subtelne dekoracje ze stiuku – wystrojem lokal ten przypomina operę. Ale Prinzenbar to w rzeczywistości położony w sercu St. Pauli klub muzyczny będący mekką dla miłośników techno i electro. Dawniej budynek mieścił kino, ale teraz odbywają się w nim największe imprezy i koncerty w Hamburgu.

 

Loty do Hamburga

 

Oto nasza lista 8 ulubionych klubów muzycznych w Europie. 

 

- Seán Walsh