9 najlepszych parków narodowych w Europie

Choć mniej rozsławione niż brukowane ulice Paryża, budynki Londynu i Fontanna Trevi w Rzymie, europejskie parki narodowe należą do jednych z najlepszych na świecie. Tętniąca zielenią i pełna rzadkich, niespotykanych nigdzie indziej gatunków zwierząt Europa ma do zaoferowania dużo więcej niż miasta. Wypoleruj buty do wspinaczki, spakuj sprzęt sportowy, wypożycz samochód i zobacz zupełnie nowe oblicze Europy. Oto dziewięć najlepszych parków narodowych na kontynencie. 

 

Porada: w przypadku parków położonych daleko od lotniska warto skorzystać z usługi wynajmu samochodu Ryanair, która oferuje najlepsze ceny! 

1. Jeziora Plitwickie, Chorwacja

iStock Remedios

Gdziekolwiek nie spojrzeć, rozpościera się turkusowo-zielona woda. Kompleks szesnastu kaskadujących jezior w regionie Plitvice wprost zachwyca pięknem. Połączone serią wodospadów, lśniące turkusowe jeziora stanowią część Krasu dynarskiego, jednego z najbardziej imponujących tego typu terenów na świecie. Przejdź się ścieżkami i szlakami turystycznymi, a zrozumiesz, dlaczego Jeziora Plitwickie są jednym z najlepszych parków narodowych w Europie.

 

Loty do Chorwacji

2. Dolomity Belluno, Włochy

iStock Haidamac

Mieszczący się na terenie prowincji Belluno, Tyrola Południowego i Trydentu park Belluno to prawdziwy raj dla miłośników spacerów i wspinaczki. Otwarty w 1993 roku obiekt znajduje się w północno-wschodnich Włochach i stanowi część Południowych Alp Wapiennych. Większość szlaków prowadzi na położony na wysokości 2565 metrów szczyt Monte Schiara, z którego można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki.

 

Loty do Włoch 

3. Triglavski Park Narodowy, Słowenia

iStock AlbertoLoyo

Będący jedynym parkiem narodowym w kraju Triglav otacza górę sięgającą wysokości 2864 metrów i znajduje się na północnym zachodzie Słowenii. Idylliczny alpejski krajobraz urozmaicają polodowcowe doliny, lasy, wioski, górskie pastwiska i liczne miejscowe odmiany kwiatów. Park przyciąga rzesze miłośników wędrówek, a także oferuje szeroki wybór sportów wodnych i innych atrakcji na świeżym powietrzu.

 

Loty do Słowenii (leć do Chorwacji) 

4. Dzika tajga, Finlandia

iStock USO

Dzika tajga to nietknięty ludzką stopą region idealnie nadający się do obserwowania leśnych zwierząt. Położony w samym sercu Kainuu park jest zamieszkany przez rozmaitą faunę, w tym łosie, niedźwiedzie brunatne, jelenie, bobry, wilki i szereg rzadkich ptaków drapieżnych. Aby ujrzeć prawdziwe piękno tego dziewiczego regionu, odwiedź tutejsze krystalicznie czyste jeziora i wodospady.

 

Loty do Finlandii 

5. Park Narodowy Ordesa, Hiszpania

iStock Consu1961

Położony blisko francuskiej granicy, w regionie Pirenejów, Ordesa jest jednym z pierwszych parków narodowych stworzonych w Europie. Można w nim napotkać niesamowite gatunki zwierząt, w tym orły przednie, dziki i sępy. Jeden z najlepszych parków narodowych w Europie kryje prawdziwe bogactwo naturalnego piękna – na zwiedzenie wszystkich jego zakamarków potrzeba kilku tygodni.

 

Loty do Hiszpanii

6. Saska Szwajcaria, Niemcy

iStock javarman3

Obejmujący dwa regiony w sercu Wolnego Kraju Saksonii w Niemczech park jest skupiony wokół naturalnej formacji skalnej. Znajdujący się rzut beretem od Drezna szlak Malerweg stanowi jeden z najpopularniejszych szlaków w kraju. Radzimy przejść się nim o zachodzie słońca, gdy niebo nad otaczającymi cię górami przybiera niesamowitych barw. Z Saskiej Szwajcarii można również odbyć wycieczki w inne okolice, np. do sąsiedniego Parku Narodowego Czeska Szwajcaria w Czechach.

 

Loty do Niemiec 

7. Ecrins, Francja

iStock francois-roux

Alpejski park Ecrins obejmuje znaczną część gór Ecrins i jest jednym z wiodących parków narodowych Francji. Górski teren czyni go idealnym do wędrówek i obserwowania zwierząt podczas spacerów przez łąki, piękne jeziora i wzgórza.

 

Loty do Francji 

8. Park Narodowy Sarek, Szwecja

iStock D-Micke

Uchodzący za skarb narodowy Skandynawii region to znakomite miejsce dla osób pragnących zobaczyć zorzę polarną. Wysokie szczyty i głębokie doliny nadają parkowi alpejski wygląd. Znajduje się tu tylko jeden szlak turystyczny: Szlak Królewski. Znany z Doliny Rapa, pięknej delty rzecznej i bogatej fauny obszar cechuje się również licznymi lodowcami i małymi wodospadami.

 

Loty do Szwecji 

9. Soomaa, Estonia

iStock elvinheinla

Chronione mokradła Soomaa są wypełnione po brzegi fascynującą florą i fauną. Przejdź się wzdłuż miejscowych rzek i zobacz z bliska bobry, dzięcioły białogrzbiety, orliki krzykliwe i bociany czarne, które migrują na bagniste polany tego regionu. Zarezerwuj lot do Estonii i przekonaj się, dlaczego jest to jeden z najpiękniejszych parków na kontynencie.

 

Loty do Estonii

 

Oznacz nas w zdjęciach ukazujących najlepsze parki narodowe w Europie za pomocą hasztaga #ryanairstories, a być może opublikujemy je na Instagramie Ryanair.

 

- Lucy Norris