8 wspaniałych jednodniowych wycieczek z Brive

Położone w uroczej dolinie Dordogne, rzut beretem od rozmaitych atrakcji dla amatorów wrażeń na świeżym powietrzu i baśniowych wiosek, Brive to idealna baza wypadowa dla osób planujących wycieczkę samochodową we Francji.

 

Poniżej przedstawiamy nasze ulubione miejsca na jednodniowe wycieczki i wioski w pobliżu Brive, które sprawią, że w mig zakochasz się w tym regionie.

1. Rocamadour

Zdjęcie: Donna Tzaneva

Znana z średniowiecznych zabytków i położenia na klifie wioska Rocamadour, która mieściła niegdyś twierdzę, jest uważana za święty graal pielgrzymek.  Niegdyś uważano, że Czarna Madonna (znajdująca się w miejscowej Chapelle Notre Dame czarna statuetka przedstawiająca Świętą Marię z dzieciątkiem Jezusem na lewym kolanie) ma moce lecznice. Tysiące pielgrzymów z zachodu, od króli po marynarzy, odwiedzało to święte miejsce w nadziei na skorzystanie z jego właściwości.

 

Dziś Rocamadour figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO i wciąż przyciąga rzesze wierzących, szczególnie tych, którzy odbywają pielgrzymkę Camino de Santiago. 

2. Sarlat

Zdjęcie: Donna Tzaneva

Cofnij się w czasie i podziwiaj niesamowitą średniowieczną scenerię i renesansową architekturę, spacerując po brukowanych ulicach miasteczka Sarlat. Nie powinno nikogo dziwić, że na przestrzeni lat ta piękna miejscowość przyciągnęła wielu producentów filmów z Hollywood. To idealne miejsce startowe dla tych, którzy chcą doświadczyć wiejskiego życia. Odwiedź tutejsze rynki, dołącz do rozmów o średniowiecznej historii lub po prostu delektuj się ciszą i spokojem tego miejsca.

3. Roque Gageac

Zdjęcie: Donna Tzaneva

Około 8 km od Sarlat leży piękne miasteczko Roque Gageac. Położona nad północnym brzegiem Rzeki Dordogne miejscowość stanowiła niegdyś ważny punkt handlowy, natomiast dziś oferuje odwiedzającym rozmaite opcje zabawy na wodzie i urocze szlaki do spacerów.  

4. Terrasson

Zdjęcie: Donna Tzaneva

Znane z niecodziennych niebieskich dachów Terrason urzeka bajkowym pięknem. Nie brakuje tutaj miejscowego rzemiosła i dzieł sztuki, które możesz kupić na każdym rogu. To prawdziwa perełka dla tych, którzy chcą zobaczyć miasteczko łączące charakter z twórczością.  

5. Les Jardins de L’Imaginaire

Zdjęcie: Donna Tzaneva

Mówiąc o Terrason, nie sposób pominąć Ogrodów Wyobraźni położonych kawałek od miasteczka.  To połączenie parku publicznego i interaktywnego ogrodu jest wypełnione po brzegi atrakcjami, zapachami i dźwiękami starannie dobranymi przez projektantów Iana Ritchiego i Kathryn Gustafson.

6. Lascaux

Zdjęcie: Donna Tzaneva

Położona w pobliżu wioski Moontignac jaskinia Lascaux, odkryta przez przypadek przez grupę nastolatków w 1940 roku, to obowiązkowa pozycja dla miłośników historii. Mieści się tu jedno z najsłynniejszych prehistorycznych malowideł jaskiniowych na świecie (w 1979 roku Lascaux wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO).

 

Dziś osoby pragnące zobaczyć malowidła mogą odwiedzić dokładną replikę jaskini położoną niedaleko lokalizacji pierwowzoru.

7. Pompadour

Zdjęcie: Donna Tzaneva

Półtora godziny drogi od lotniska Brive znajduje się Pays de Pompadour, cechujące się bogatą historią miejsce oferujące liczne szlaki turystyczne i wydarzenia społeczne. To również prawdziwy raj dla miłośników koni. Od wyścigów po ujeżdżanie i skoki przez przeszkody, w Pompadour każdy amator jazdy konno znajdzie coś dla siebie. Latem odbywają się tu regularne zawody narodowe i międzynarodowe, które przyciągają zarówno nowicjuszy, jak i zawodników olimpijskich. Obecnie mieści się tu siedziba francuskiego organu Haras National regulującego hodowlę koni.  

8. Collonges la Rouge

Zdjęcie: Donna Tzaneva

Ta wioska otrzymała tytuł „najpiękniejszej wioski we Francji” i zdecydowanie na niego zasłużyła. Bogata flora, charakterystyczne czerwone budynki i malownicze tarasy czynią wizytę w Collonges La Rouge niezapomnianą.

 

Loty do Brive

 

- Donna Tzaneva