Najlepsze atrakcje w Tbilisi

Stolica Gruzji to urocze miasto, które może pochwalić się wspaniałą architekturą, bogatą historią i pyszną kuchnią. Położone w dolinie rzeki Kury Tbilisi to prawdziwy raj dla miłośników kultury i dobrego jedzenia. Oto nasz przewodnik po najlepszych atrakcjach Tbilisi. 

1. Sobór Trójcy Świętej w Tbilisi

iStock helovi

Trudno znaleźć miejsce, które nie stoi w cieniu ogromnego, górującego nad centrum miasta Soboru Trójcy Świętej. Nazywana przez miejscowych Samebą budowla jest trzecim największym soborem na świecie i liczy oszałamiające 97,5 metra wysokości. Budowa położonego na Wzgórzu Elia, tuż nad lewym brzegiem rzeki Kura, soboru rozpoczęła się w 1995 roku, ale dobiegła końca dopiero w 2004 roku. Charakterystyczna złota kopułą robi piorunujące wrażenie, a cały kompleks składa się z głównego budynku, wolnostojącej dzwonnicy, klasztoru i akademii teologii. Cechująca się niesamowitymi łukami i freskami budowla stanowi obowiązkową pozycję dla każdego odwiedzającego Tbilisi. 

2. Posąg Matki Gruzji

iStock Yurg Gubin

Czuwająca nad miastem, stojąca na szczycie grzbietu górskiego Sololaki Matka Gruzja jest symbolem Tbilisi od 1958 roku. Zbudowany przez gruzińskiego rzeźbiarza, Elgudżę Amaszukeliego, posąg z aluminium ma 20 metrów wysokości i został wzniesiony z okazji 1500. rocznicy założenia stolicy. Dawniej znana jako Kartlis Deda, ubrana w tradycyjny gruziński strój narodowy postać kobiety trzyma symbolizującą gruzińską gościnność miskę wina w jednej dłoni, a w drugiej – miecz, symbol ducha walki narodu. Odwiedź posąg, jadąc kolejką liniową lub idąc pieszo. Gdy będziesz już na szczycie, możesz podziwiać inne atrakcje takie jak zamek i starożytne ruiny twierdzy Shahtakhi. 

3. Wieża zegarowa

iStock Olena_Znak

Będąca nowym elementem starówki Tbilisi, pochyła wieża zegarowa szybko przerodziła się w symbol pełnej starych, brukowanych ulic dzielnicy. Ta iście bajkowa budowla znajduje się tuż obok teatrzyku kukiełek Gabriadze, którego właściciel wzniósł wieżę przy okazji remontu uroczego budynku. Patrz, jak na górze aniołek wyskakuje z drzwiczek i uderza w dzwon, wybijając godziny, a następnie obejrzyj przedstawiającą cykl życia scenkę pod tarczą zegarową. Tę ukrytą wśród starych krętych uliczek atrakcję zdecydowanie warto odwiedzić. 

4. Park Mtatsminda

iStock vicsa

Park Mtatsminda, najwyższy punkt miasta, kryje jedne z najlepszych atrakcji w Tbilisi. Wjedź na szczyt kolejką liniową lub autobusem i podziwiaj zachód słońca nad ogromnym miastem z jednego z wagoników diabelskiego młyna lub popijając piwo w jednym z wielu barów w parku. Położony na zboczu Góry Mtatsminda park stanowi idealną propozycję dla rodzin, oferując karuzele, kolejki górskie, zjeżdżalnie wodne, restauracje, kawiarnie i mnóstwo sklepów z pamiątkami. Otwarta przestrzeń o barwnej, ponad 100-letniej historii bawi miejscowych już od lat 30. XX wieku. 

5. Most Pokoju

iStock RuslanKaln

Przejdź się otoczoną kawiarniami ulicą Herakliusza II i wejdź na elegancki most ze szkła i stali biegnący nad rzeką Kurą. Zaprojektowany przez Włocha Michelego De Lucchiego obiekt jest jedną z najbardziej imponujących awangardowych budowli w mieście. Otwarty w 2010 roku most dla pieszych urzeka dachem w kształcie wstążki rozpościerającym się nad deptakiem. Codziennie na 90 minut przed zachodem słońca na moście zapalają się światła, których miganie oznacza w kodzie Morsa wszystkie pierwiastki wchodzące w skład ludzkiego ciała. To niepowtarzalna atrakcja, którą powinien zobaczyć każdy odwiedzający Tbilisi.

 

Wybierasz się wkrótce do Tbilisi? Oznacz nas w zdjęciach ukazujących najlepsze atrakcje w Tbilisi za pomocą hasztaga #ryanairstories, a być może opublikujemy je na Instagramie Ryanair.

 

Loty do Tbilisi

 

- Lucy Norris