Spojrzenie na Belgię: pięć sposobów na poznanie regionu flamandzkiego

Region flamandzki w Belgii jest niewielki pod względem geograficznym, ale to właśnie w nim, w niewielkiej odległości od siebie, znajdują się największe miasta kraju, takie jak Brugia, Antwerpia, Gandawa, Mechelen, Leuven czy Bruksela, dzięki czemu bardzo łatwo zaplanować wycieczkę obejmującą wiele miejscowości.

 

Masz ochotę na weekend pełen przygód? Oto pięć sposobów na poznanie flamandzkich miast...

Spróbuj czekolady w KAŻDEJ formie

Zdjęcie: Visit Flanders

Kremowe pralinki? Poproszę kilo. Tabliczka pysznej, ciemnej czekolady? Wskakuj. Do. Mojego. Żołądka.

 

Region flamandzki to centrum produkcji belgijskiej czekolady, więc wybór czekoladowych przysmaków jest wprost przytłaczający.

 

Nie brakuje tutaj miejsc, w których można skosztować lokalnych wyrobów: od wiodących sieciówek takich jak Godiva i Neuhaus po urocze butiki czekoladowe takie jak The Chocolate Line (Brugia i Antwerpia).

 

Flamandzka tradycja wyrobu czekolady sięga korzeniami XIX wieku, kiedy szwedzki farmaceuta Neuhaus osiedlił się w Brukseli i zaczął osładzać swoje gorzkie tabletki, powlekając je czekoladą.

 

Dziś belgijska czekolada słynie na całym świecie ze swojej niepowtarzalnej jakości. Jej bogatą historię poznasz w poświęconych temu przysmakowi muzeach takich jak Choco Story w Brugii czy Muzeum Kakaa i Czekolady w Brukseli.

Poznaj lokalnych bohaterów komiksowych

Zdjęcie: Visit Flanders

Odbądź nostalgiczną wycieczkę po Brukseli. Comic Strip Walk, czyli wycieczka po street arcie poświęcona klasycznym bohaterom kreskówek i komiksów pochodzącym z Belgii, takim jak Tintin czy Smerfy, to znakomita pozycja.

 

Szlak, który aż prosi się o zdjęcie na Instagrama, obejmuje ponad 50 kolorowych prac, a każdego dnia w najbardziej niepozornych zakątkach miasta pojawiają się nowe dzieła sztuki.  W całej belgijskiej stolicy można bez trudu nabyć mapy grafitti.

 

Jeśli podróżujesz z rodziną lub masz tylko 1-2 dni na zwiedzenie Brukseli, to idealny sposób na zobaczenie wielu atrakcji w krótkim czasie.

 

Porada: Pomiędzy kolejnymi atrakcjami możesz przekąsić coś na ulicy. Skosztuj tradycyjnych belgijskich frytek z majonezem lub wafli z bitą śmietaną i jagodami. Niebo w gębie.

Piwo, piwo i jeszcze trochę piwa

Zdjęcie: Visit Flanders

Belgia jest jedną z europejskich stolic piwa. Produkuje się tutaj ponad 1500 piw: od piwa typu ale i piw owocowych po Abbey, Trappist oraz słynne Lambic i Gueze.

 

Nie ma lepszego sposobu na poznanie lokalnej kultury piwnej niż odwiedzenie jednego z licznych festiwali piwa, które odbywają się przez cały rok w miastach regionu flamandzkiego.

 

Organizowany we wrześniu Belgian Beer Weekend to największy festiwal piwa w Brukseli, podczas którego ponad 50 browarów prezentuje swoje pyszne trunki na Wielkim Placu.

Coś dla miłośników mody

Zdjęcie: Visit Flanders

Flamandczycy traktują modę bardzo poważnie. Antwerpia, Gandawa i Bruksela to prawdziwa mekka mody. Lepiej zostaw miejsce w bagażu na wymarzoną parę butów lub nowy płaszcz zimowy.

 

Od dużych flagowych sklepów po przyciągające rzesze hipsterów pchle targi i ciekawe sklepy koncepcyjne – te miasta to prawdziwy raj dla miłośników mody.

 

Podczas pobytu w Antwerpii kup ręcznej roboty biżuterię i innowacyjne kreacje młodych projektantów. Szukasz okazji? Odwiedź sklepową ulicę Veldstraat w Gandawie.

 

W Brukseli centrum mody stanowi pasaż Rue Neuve, kilka kroków na północ od Wielkiego Placu. Jeśli produktu, którego szukasz, tutaj nie ma, pewnie nie jest wart kupowania.

Imprezy, imprezy i jeszcze raz imprezy.

Zdjęcie: Visit Flanders

Od epickich letnich festiwali muzycznych takich jak Tomorrowland (organizowany rocznie w miejscowości Boom nieopodal Antwerpii) po lokalne imprezy inspirowane średniowiecznymi tradycjami – region flamandzki wie, jak dobrze się bawić.

 

Niezależnie od pory roku, zawsze coś tu się dzieje. Każdego lata przez miasta i miasteczka regionu flamandzkiego przetacza się ponad 280 festiwali muzycznych z udziałem największych artystów i zespołów w Europie.

 

Jesień odbywa się pod znakiem festiwali piwa, natomiast co roku w listopadzie place i skwery miast wypełniają bajeczne jarmarki bożonarodzeniowe, choinki, lodowiska i wesołe miasteczka.

 

Chórki, parady i koncerty tworzą iście magiczną atmosferę. To nie koniec atrakcji. W grudniu odbywają się tutaj jedne z największych imprez sylwestrowych w Europie, a na powitanie nowego roku ogromne pokazy sztucznych ogni rozświetlają niebo nad belgijską stolicą.

 

Loty do Brukseli

 

Więcej porad i informacji na temat podroży do regionu flamandzkiego można znaleźć na stronie: www.visitflanders.com

 

- Fiona Hilliard