Zobacz ukryte oblicze Holandii

Amsterdam jest jednym z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków, ale podczas pobytu w Holandii grzechem byłoby pominięcie Gelderlandu, regionu, który wprost roi się od pocztówkowych krajobrazów, majestatycznych zamków oraz miast i miasteczek o niesłychanie barwnej historii.

 

Następnym razem, gdy będziesz w krainie tulipanów, odwiedź Arnhem, Nijmegen i przepiękny obszar Veluwe. Skorzystaj z niezliczonych atrakcji, muzeów i imprez – poniżej przedstawiamy tylko kilka obowiązkowych pozycji.

Nijmegen: najstarsze miasto Holandii

Jak przystało na najstarsze miasto Holandii, Nijmegen to żywe muzeum. Historia jest wszechobecna: od pięknych budynków po parki i ogrody.

 

Połączenie tętniących życiem kawiarni, klubów, nowoczesnych ulic handlowych i niepowtarzalnych butików stanowi dowód na to, że tradycja i nowoczesność mogą współistnieć.

 

Aby zobaczyć miasto w pełnej krasie, odwiedź je w lipcu, kiedy w Nijmegen odbywa się szereg imprez takich jak Nijmeegse Vierdaagse, czyli czterodniowy, najdłuższy na świecie, marsz.

Arnhem: holenderski ośrodek mody

Każdy przewodnik po Arnhem jest pełen odniesień do II wojny światowej. Bitwa o Arnhem, którą stoczono we wrześniu 1944 roku na brzegach Renu, stanowiła część Operacji Market Garden i to właśnie jej miasto zawdzięcza sławę. Arnhem słynie także z innowacji w dziedzinie mody i designu.

 

Centrum miasta to prawdziwy raj dla miłośników modnego ubioru. Przejdź się siedmioma wąskimi uliczkami ze sklepami zwanymi „7straatjes” lub skieruj kroki do dzielnicy mody, „Moderkwartier”. W licznych studiach i butikach daje się odczuć wpływ młodych, utalentowanych projektantów z ArtEZ Institute of the Arts (Viktor i Rolf są absolwentami tej szkoły).

Podziwiaj piękne łono natury w Parku Narodowym De Hoge Veluwe

Veluwe to jeden z największych zielonych obszarów w Europie Zachodniej. To park, który każdy powinien zobaczyć. Spakuj buty do chodzenia – czekają cię gęste lasy, wrzosowiska, łąki i łagodne wzniesienia.

 

Masz mało czasu? Veluwe można zwiedzać na bezpłatnych białych rowerach dostępnych w różnych częściach parku. Wypatruj po drodze jeleni szlachetnych, dzików, muflonów i saren!

Ede: zobacz kolekcję Van Gogha

Położone około pół godziny od większego Arnhem miasto Ede mieści galerię Kröller-Müller Museum, która może pochwalić się drugą największą kolekcję obrazów Van Gogha na świecie, obejmującą niespełna 90 obrazów i ponad 180 rysunków. Na raz wystawianych jest około 40 dzieł Vincenta van Gogha. Można tu podziwiać również prace współczesnych mistrzów takich takich jak Claude Monet, Georges Seurat, Pablo Picasso czy Piet Mondrian.

 

Z kolei w ogrodzie muzeum znajdziesz około 160 rzeźb sławnych artystów pokroju Artistide'a Maillola, Jeana Dubuffet'a, Marty Pan i Pierre'a Huyghe'a.

Apeldoorn: poczuj się jak król lub królowa

W Apeldoorn stoi Paleis Het Loo, liczący 300 lat dawny pałac, który niegdyś był rezydencją króla-stadholdera Wilhelma III Orańskiego i królowej Marii Stuart II.

 

Od 1984 roku była letnia rezydencja holenderskiej rodziny królewskiej jest otwarta dla publiczności. Przemierzając wnętrza pałacu, odbędziesz podróż przez ponad 300-letnią historię dynastii Orańskiej-Nassau.

 

Koniecznie przejdź się barokowym ogrodem, który jest otwarty od kwietnia do października.

 

Więcej informacji na temat Gelderlandu znajdziesz w witrynie Holland.com i na Twitterze: @VisitHolland

 

Loty do Holandii

 

- Zespół Ryanair