Historie Ryanair: Madrycka misja

Zabawa, słońce i mnóstwo miejsc do zabawy – Madryt jest pełen atrakcji dla całej rodziny. Sami jesteśmy 5-osobową rodziną i uwielbiamy podróżować.

 

Niestety zawsze stajemy przed wyzwaniem: jak zwiedzać miasto bez zanudzania naszych pociech.

Metodą prób i błędów (dużo prób i jeszcze więcej błędów) znaleźliśmy sposób na wycieczki po mieście, które łączą edukację, przygodę i solidną dawkę zabawy.

 

Oto nasza sprawdzony plan wycieczki pt. „Madrycka misja”. Wypróbujcie go, odwiedzając polecane miejsca.

 

Ułatwi on życie rodzicom i zapewni wspaniałą rozrywkę ich pociechom.

 

Potrzebujecie: biletu do metra, dobrych butów do chodzenia oraz smartfona lub aparatu.

Misja

Misja opiera się na historii o jednym z najsłynniejszych zabytków Madrytu: Niedźwiedziu i drzewie poziomkowym. W ramach przygody udajemy, że niedźwiedź zbiegł z Madrytu.

 

Wygląda na to, że woli łono natury, gdzie może pałaszować poziomki do woli. Waszym zadaniem jest przekonać niedźwiedzia do powrotu.

 

Oto, jak tego dokonać: Znajdźcie pięć najlepszych przyjaciół niedźwiedzia w Madrycie. Zróbcie zdjęcie każdego z nich, aby przypomnieć zwierzakowi, jak bardzo za nim tęsknią.

 

W ten sposób przekonacie niedźwiedzia, aby wrócił do domu.

1. lokalizacja: Pani Kybele

W centrum miasta znajduje się plac Plaza de Cibeles. Na nim stoi Fontanna Kybele przedstawiająca grecką boginię przyrody i płodności.

 

Rzeźbę otacza wiele najciekawszych budynków Madrytu, w tym Banco de España (bank, w których przechowywane są wszystkie pieniądze Hiszpanii) i ratusz (gdzie mieszka burmistrz Madrytu).

 

Pani Kybele pozwalała niedźwiadkowi jeździć w jej rydwanie, gdy był mały.

 

Warto wiedzieć: Fontanna jest popularnym miejscem wśród fanów Real Madrytu. Jeśli jesteście w Madrycie i Real Madryt gra akurat ważny mecz, taki jak La Liga, La Copa Del Rey czy Ligia Mistrzów, warto wybrać się pod fontannę, gdzie odbędzie się wielka feta.

 

Transport: Plac znajduje się na skrzyżowaniu ulic Paseo del Prado, Paseo de Recoletos i Calle de Alcalá.

 

Przystanek metra: Banco de Espana

2. lokalizacja: Pan Kolumb

Kolejny przystanek: słynny odkrywca i poszukiwacz przygód Krzysztof Kolumb.  Kolumb odkrył Amerykę w 1492 roku. Jego rzeźba stoi na placu nazwanym na cześć odkrywcy: Plaza Colon.

 

Zróbcie zdjęcie i spróbujcie ująć wielką hiszpańską flagę w tle.  Niedźwiedź kocha Hiszpanię i wszystkie historie, jakie pan Kolumb opowiada o swoich przygodach.

 

 

Warto wiedzieć: W pobliżu mieści się muzeum figur woskowych. Zróbcie sobie krótką przerwę, aby zobaczyć swoje ulubione postacie wyrzeźbione w wosku.  (Paseo de Recoletos, 41)

 

Transport: Plac Colón sąsiaduje z ulicami Serrano, Goya i Jorge Juan.

 

Przystanek metra: Colon lub Serrano

3. lokalizacja: Pani Julia

Madryt jest pełen rzeźb przedstawiających rozmaite osoby, ale naszym zadaniem jest znaleźć Julię. Julia była uczennicą w dawnych czasach.

 

Musiała przebierać się za chłopca, aby uczęszczać do szkoły. Zróbcie zdjęcie Julii i przygotujcie się do kolejnej misji!

 

Warto wiedzieć: Jesteście teraz w dzielnicy Malasaña , która aż roi się od atrakcyjnych sklepów i kawiarni.  Jeśli macie ochotę coś zjeść, spróbujcie domowej roboty lodów na patyku w Lolo Polos (C/ Espíritu Santo, 16).

 

Transport: Weźcie autobus, metro lub taksówkę i udajcie się pod adres Pez 42.

 

Przystanek metra: Novociado

4. lokalizacja: Król Alfons

To będzie najtrudniejsza misja ze wszystkich. Udajcie się do jednego z największych i najpopularniejszych parków Madrytu, Parku Retiro, położonego w centrum miasta.

 

Podążajcie otoczoną drzewami ścieżką do dużego sztucznego jeziora. Na drugim brzegu znajdziecie pomnik króla Alfonsa XII.  Król bardzo się lubił i kazał wznieść pomnik ku jego czci.

 

Wynajmijcie łódkę nad jeziorem, aby zrobić zdjęcie z najlepszej perspektywy. Niedźwiedź uwielbia park i bawi się w nim co weekend.  Z pewnością będzie mu go brakowało.

 

Warto wiedzieć: Park Retiro jest pełen placów zabaw, artystów ulicznych, a nawet kaczek, które można karmić.  Spędźcie tutaj chwilę, delektując się zielenią. Ale nie spoczywajcie na laurach: przed wami piąta i ostatnia lokalizacja.

 

Transport: Choć park ma wiele wejść, główna brama znajduje się w pobliżu Puerta de Alcalá.

 

Przystanek metra: Retiro

5. lokalizacja: Królowa Izabela

Nie ma lepszego powitania (po hiszpańsku: „bienvenidos”) niż churro z czekoladą. Niedźwiedź codziennie przychodzi do Pałacu Królewskiego na herbatkę z królową Izabel, a ona zawsze podaje najlepsze churro pod Słońcem.

 

Warto wiedzieć: Tuż obok Pałacu Królewskiego znajduje się jeden z najlepszych lokali podających churro z czekoladą.  Spróbujcie tej pysznej przekąski na śniadanie w Chocolatería San Ginés (Pasadizo de San Ginés, 5).

 

Transport: Bramy pałacu znajdują się przy ulicy Bailén 6.

 

Przystanek metra: Opera

Gratulacje!

Poinformujcie dzieciaki, że wysłaliście niedźwiedziowi wszystkie pięć zdjęć.

 

Powiedzcie im, że choć dzikie poziomki bardzo mu smakowały, tęsknił za przejażdżkami rydwanem pani Kybele, opowiadaniami pana Kolumba, zabawą z Julią, pływaniem po jeziorze w Parku Retiro i pysznymi churro z królową Izabelą.

 

Niedźwiedź wrócił do swojego drzewa poziomkowego na placu Plaza del Sol. Pójdźcie go odwiedzić.

 

Warto wiedzieć: Plaza del Sol to jedno z najbardziej ruchliwych miejsc w Madrycie, z którego wychodzą wszystkie hiszpańskie drogi (jest to tzw. „kilometr zerowy”). Zróbcie ostatnią fotkę i skierujcie kroki na Plaza Mayor, aby uczcić udaną misję!

 

Transport: Najbliżej Plaza de Sol znajduje się przystanek metra Sol

 

Podejmiecie się tej madryckiej misji? Oznaczcie swoje zdjęcia hasztagiem #RyanairStories, a być może opublikujemy je na naszym Instagramie

 

- Karyn Gorman and Olav Adami