Najdziwniejsze tradycje wielkanocne w Europie

Cztery dni wolnego i świetny pretekst, żeby pochłonąć szalone ilości czekoladowych jajek. Czego więcej można chcieć?

 

W każdym europejskim kraju Wielkanoc obchodzi się trochę inaczej, a z połączenia starych i nowych tradycji powstają naprawdę dziwne zwyczaje… Plecenie batów w Czechach? Zagadki kryminalne w Norwegii? Oto najciekawsze tradycje wielkanocne w Europie…

Wielkanocny bat – Czechy i Słowacja

Ta tradycja jest nieco seksistowska, ale też prawdopodobnie bardzo stara. W Czechach i na Słowacji Wielkanoc świętuje się, plotąc baty z wierzbowych gałązek. Cienkie gałązki mają zapewnić ludziom młodość, siłę i zdrowie. Baciki plotą zwykle chłopcy, żeby w Poniedziałek Wielkanocny móc uganiać się za dziewczynami i smagać je gałązkami „na zdrowie”.  Dziewczęta powinny w zamian zaprosić chłopców do domu na posiłek i specjalnie przyozdobione pisanki. Coś mi mówi, że tę tradycję wymyślił facet…

 

Loty do Czech i na Słowację

Kryminały – Norwegia

Ciekawe, doprawdy interesujące...

W czasie Wielkanocy cała Norwegia jednoczy się i urządza wielki festiwal zagadek kryminalnych. Przez pięć dni święta państwowego sklepy są zamknięte, stacje telewizyjne nadają programy kryminalne przez całe dnie, wielu Norwegów zaczytuje się w powieściach kryminalnych i nawet kartony od mleka mają nowe etykiety, na których można znaleźć mini kryminały. Ten fenomen to „Påskekrimmen”. Ale skąd wzięło się to upodobanie do kryminałów w Wielkanoc? Jak to się stało? No cóż... to kolejna zagadka!

 

Loty do Norwegii

Zakaz tańca – Niemcy

Zachowaj siły na sobotę. Gif z serwisu GIPHY

Chcesz wyszaleć się na parkiecie w wielkopiątkowy wieczór? Cóż, jeśli mieszkasz w 13 z 16 landów Niemiec, masz pecha. Wielki Piątek to czas żałoby w kalendarzu katolickim, więc większość pubów, klubów i sal koncertowych jest zamknięta w piątek przed Niedzielą Wielkanocną – a te z nich, które pozostaną otwarte, mogą zapłacić grzywny nawet do 1000 euro. Nawet miasto tak liberalne i wielokulturowe jak Berlin stosuje się do tej średniowiecznej tradycji. Tamtejsze kluby są zamknięte w Wielki Piątek od godziny 04:00 do 21:00.

 

Loty do Niemiec

Lany Poniedziałek – Bułgaria

Czemu nie przynosi się już kwiatów?

Tak, na dziewczyny czekają kolejne psikusy. Chłopaki, dajcie nam spokój! Ta bułgarska tradycja to kolejny zwyczaj, który „zapewni ci zdrowie”. Oczywiście. Wrzucanie dziewczyn do wanien i wylewanie im na głowy wiader wody to doskonały sposób, żeby pomóc im w zachowaniu młodego wyglądu i siły życiowej. Kiedy jesteśmy już całkowicie zmarznięte i przemoczone do suchej nitki, powinnyśmy, podobnie jak w Czechach, podać chłopcom jajka, jedzenie i wódkę, bo przecież oblewają zwykle te dziewczyny, w których się podkochują. Drodzy mężczyźni... Nie dotrzecie do mojego serca, topiąc mnie w lodowatej wodzie.

 

Loty do Bułgarii

Barankowe ciasta – Polska

Tradycyjne polskie ciasto w kształcie baranka smakuje tak dobrze, jak wygląda.

Wszystkie bułeczki z krzyżami i czekoladowe jajka proszę na bok. W Europie istnieje wiele wspaniałych tradycji kulinarnych, ale nie ma tradycji słodszej niż polski Baranek Wielkanocny. Wielkanoc obchodzi się w Europie na początku wiosny, a baranki stanowią symbol nowego życia – a w tak szczególnym czasie ich wizerunek nabiera głębszego znaczenia. Czemu więc nie upiec ciast w ich kształcie? Zazwyczaj używa się równej ilości składników i piecze ciasto w specjalnej formie, żeby uzyskać słodki wypiek w kształcie leżącego na trawie uroczego baranka (który jest przy okazji równie pyszny co baranina i przyprawi cię o mniej wyrzutów sumienia). Baranki przystraja się wełną z lukru z serka śmietankowego, wstawia oczy i nos z rodzynków, układa na trawie z zabarwionych wiórków kokosowych i pożera po śniadaniu wielkanocnym. Ciasto często stanowi pierwszą porządną dawkę cukru dla tych, którzy przez 40 dni postu rezygnowali ze słodyczy.

 

Loty do Polski

 

- Mathilda Edwards